Logo Legnica24h.pl
Reklama
Eko Gwiazda

(FOTO) Noworoczny koncert z Michałem Szpakiem

Kilkuset legniczan przybyło do Sali Maneżowej (8 lutego), by poznać autora Legnickiej Książki Roku 2018 i wysłuchać pełnego energii koncertu Michała Szpaka. Honory gospodyni wieczoru pełniła Beata Tadla, ambasadorka Legnicy.

© Materiały prasowe / UM Legnica

Od kilkunastu już lat na progu nowego roku prezydent Tadeusz Krzakowski zaprasza przedstawicieli różnych środowisk, firm, stowarzyszeń i organizacji współpracujących z samorządem na uroczysty koncert. Jest to forma podziękowania za zaangażowanie w społeczne, gospodarcze i kulturalne życie miasta, które przyniosło w ubiegłym roku szczególnie korzystne dla Legnicy i jej mieszkańców efekty. To również podsumowanie roku, którego najważniejszym akcentem były obchody rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Jesteśmy dumni z niepodległości, dumni z naszego miasta, z którym wszyscy się utożsamiamy – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski. – Wszyscy staramy się budować wokół niego przyjazną atmosferę – bez agresji, nienawiści i antagonizmów. Naszą drogą jest dialog, a nie walka, a także potrzeba troszczenia się o drugiego człowieka. To są nasze standardy, a cel stanowi dobro mieszkańców, rozwój miasta i jego sukcesy w różnych dziedzinach.

Wśród gości koncertu byli m.in.: poseł Ewa Szymańska, samorządowcy z miast i gmin regionu, przedsiębiorcy, radni, przedstawiciele świata kultury, nauki, sportu i instytucji gminnych. Goście obejrzeli dokumentalną etiudę filmową, obrazującą życie Legnicy Anno Domini 2018.

Sala w napięciu wyczekiwała momentu ogłoszenia decyzji kapituły w sprawie honorowego tytułu Legnickiej Książki Roku 2018. Organizatorzy - Legnicka Biblioteka Publiczna i Muzeum Miedzi, przedłożyli do oceny 37 publikacji, związanych tematycznie, wydawniczo lub przez osobę autora z Legnicą. Nominacje otrzymało pięć pozycji:

  1. Wojciech Kondusza – „Tajemnice garnizonów radzieckich w Polsce” – legnickiego Wydawnictwa Edytor,
  2. Magdalena Maruck – „Śląskie Niebo Jürgena Gretschela” – dwujęzyczna, polsko-niemiecka publikacja Wydawnictwa Edytor,
  3. „Marzec’68: przyczyny i następstwa” – publikacja pod redakcją Marii Kubasik i Marka Żaka wydana przez legnickie Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog”,
  4. Anna Podczaszy – „Grymasy. Życie między wierszykami” - tom poezji wydany przez Biuro Literackie,
  5. Wydawnictwo „Walter Bayer (1883-1946): życie i twórczość” opracowane przez Grażynę Humeńczuk z legnickiego Muzeum Miedzi, które jest wydawcą tej dwujęzycznej, polsko-niemieckiej publikacji.

Laureatem honorowego tytułu Legnickiej Książki Roku 2018 zostało wydawnictwo „Walter Bayer (1883-1946): życie i twórczość”, przygotowane przez Grażynę Humeńczuk. Autorka nie kryła zaskoczenia, ale też radości i wzruszenia.

Do trzech razy sztuka, bo to mój trzeci już udział w tym szlachetnym współzawodnictwie. Jestem bardzo wdzięczna wielu osobom, bez których książka by nie powstała – mówiła laureatka. – Mój bohater to legniczanin, przedwojenny malarz, artysta i nauczyciel. Książka stanowi ostatni etap wielowątkowej sekwencji. W 2015 roku spadkobiercy legnickiej kolekcji Waltera Bayera wspaniałomyślnie podarowali ją naszemu miastu. Dzieła wróciły do domu, a nasze Muzeum Miedzi poddało je konserwacji. Praca nad książką stała się odkrywaniem rzeczy dotąd nieznanych, to jak doznanie ilumunacji. Dziekuję wszystkim.

Finałem wieczoru był ponadgodzinny, bardzo energetyczny koncert Michała Szpaka z jego zespołem. Znane przeboje artysty śpiewała cała sala.

Zobacz zdjęcia

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.