Ponad 100 tys. mandatów w miesiąc. Skutki odcinkowego pomiaru prędkości na A4
Według informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w ciągu miesiąca na odcinku między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi, gdzie uruchomiono system pomiaru średniej prędkości, wystawiono ponad 100 tysięcy mandatów.
21 lipca na odcinku między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi, którego długość wynosi 8,1 km, uruchomiono system pomiaru średniej prędkości. Fotoradar rejestruje przekroczenie prędkości na obu pasach, w obu kierunkach. Według informacji GDDKiA, w ciągu miesiąca wystawiono tam ponad 100 tysięcy mandatów, co przekłada się na około 129 mandatów na godzinę.
Na wspomnianym odcinku między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi, który nie posiada pasa awaryjnego, obowiązuje ograniczenie prędkości do 110 km/h dla samochodów osobowych i 80 km/h dla samochodów ciężarowych.
Dane zebrane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad pokazują, że w ciągu pierwszego miesiąca codziennie na tym odcinku wydano 3,1 tysiąca mandatów, co przekłada się na około 129 mandatów na godzinę.
Dlaczego pomiar w tym miejscu?
"Autostrada na tym odcinku nie posiada pasa awaryjnego i obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 110 km/h. W latach 2018-2022 doszło tu do prawie trzydziestu wypadków, w których zostało poszkodowanych około pięćdziesiąt osób. Ze względu na skalę oraz skutki zdarzeń drogowych do których dochodzi na tym odcinku, konieczne jest objęcie go stałą kontrolą prędkości"
- czytamy na www.gov.pl.
Przekroczenie prędkości na autostradzie A4. Co wtedy? Ile za to grozi?
Po przekroczeniu prędkości i zarejestrowaniu tego wykroczenia przez fotoradar, właściciel pojazdu otrzyma pismo i ma 2 tygodnie na odpowiedź. Musi wskazać, czy to on prowadził pojazd lub czy samochód został pożyczony innej osobie, która popełniła wykroczenie. W przypadku braku odpowiedzi lub braku możliwości identyfikacji sprawcy, właściciel pojazdu zostaje ukarany mandatem za przekroczenie prędkości.
Kwota mandatu jest zależna od stopnia przekroczenia prędkości. Maksymalna kara wynosi 2500 zł i 15 punktów karnych w przypadku przekroczenia prędkości o 70 km/h lub więcej. W przypadku, gdy kierowca jest recydywistą (przekroczył prędkość już w ciągu ostatnich dwóch lat), kara wynosi 5000 zł.
W tym roku jeszcze dwa inne odcinkowe pomiary prędkości na Dolnym Śląsku
Główny Inspektorat Transportu Drogowego na Dolnym Śląsku planuje zainstalować jeszcze dwa systemy w tym roku. Lokalizacje odcinkowych pomiarów prędkości, które GITD jeszcze bierze pod uwagę to:
- Wrocław, al. Jana III Sobieskiego;
- Bierzów - Przylesie, odcinek drogi wojewódzkiej pomiędzy miejscowościami Bierzów - Przylesie (węzeł A4/Brzeg).
Pierwszy raz na odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie zdecydowano się na fragmencie A1 w 2021 roku. Nie miał on jednak tak wysokiej skuteczności jak ten na A4, ponieważ w ciągu pierwszych sześciu tygodni zarejestrował „tylko” 41 tys. wykroczeń.
Pomiar średniej prędkości staje się jednak w Polsce coraz popularniejszy. W 2021 roku opublikowano listę 39 nowych punktów, w których tego typu pomiar zacznie obowiązywać. Wymieniono na niej m.in. wyżej wspomniane odcinki A1 i A4.
Komentarze (1)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Reklama
Reklama
Najczęściej komentowane
Ostatnie opinie
Cichy wielbiciel Pani Marta jest ładna. Zakochać się można :)
10 listopadaMarta Bilejczyk-Suchecka nowym dyrektorem Legnickiego Centrum Kultury