(FOTO) Wernisaż wystawy Ziemia Pamięta
Współcześni artyści opowiedzieli o ziemiach odzyskanych na wystawie Ziemia Pamięta w Galerii RING.
W miniony weekend Legniczanie spotkali się z artystami i kuratorką projektu W/E Lab Residency. Podczas piątkowego wernisażu wystawy ZIEMIA PAMIĘTA i sobotniego oprowadzania kuratorskiego uczestnicy opowiedzieli o rezydencji artystycznej w ramach której przez blisko miesiąc mieszkali i tworzyli w gospodarstwie w Tarczynie koło Wlenia. To właśnie tam powstały prace które oglądamy w Galerii RING.
Refleksje na temat tarczyńskiej ziemi twórcy ubrali w rozmaite formy artystyczne. Na wystawie znajdują się fotografie, rzeźby, instalacje oraz realizacje video. Łączy je jedno – odnoszą się do niełatwych faktów historycznych (obozy koncentracyjne, przesiedlenia, nieme ofiary wojny), jak i do zagadnienia dziedzictwa ziem odzyskanych, tożsamości ich byłych i obecnych mieszkańców oraz relacji ludzi z przyrodą.
Elementem łączącym różne opowieści o tożsamości jest ziemia. W symboliczny i dosłowny sposób staje się tłem dla wydarzeń historycznych, a w przestrzeni wystawy spina prezentowane prace w spójną całość. „Wchodząc do galerii musimy skupić się na stąpaniu po niej, jak i w refleksyjny, pełen uwagi sposób pochylić się nad przekazem wystawy” – dodaje Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki. Kuratorka Jagna Domżalska opisuje ziemię jako niejednoznaczną „glebę, teren, obszar przygraniczny, jako coś co nas karmi, daje nam jedzenie i pożywienie”. Czasem dosłownie – poznański twórca Bartłomiej Puch prezentuje w Galerii RING dżem z tarczyńskich czereśni. Viktoriia Tofan z kolei zapoznaje nas z drzewami, korzeniami i wodorostami z Tarczyna. Te i inne prace można zobaczyć i spróbować zrozumieć na wystawie ZIEMIA PAMIĘTA.
W projekcie uczestniczą twórczynie i twórcy z Polski, Niemiec, Ukrainy i Francji, związani z obszarem Dolnego Ślaska i Saksonii: Lisa Maria Baier, Theo Guicheron i Patrycja Plich, Oscar Lebeck, Bartłomiej Puch, Viktoriia Tofan, Anastasiia Zazuliak.
Projekt rezydencji artystycznych i wystaw porezydencyjnych w Legnicy, Tarczynie, Görlitz i Wrocławiu powstał we współpracy Fundacji FLOWLAND, VOP, OP ENHEIM oraz instytucji goszczących wystawy, w tym Galerii Sztuki w Legnicy.
Wystawę oglądać można w Galerii RING (Rynek 12) do 8 października.
Wstęp wolny
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Reklama
Reklama
Najczęściej komentowane
Ostatnie opinie
Cichy wielbiciel Pani Marta jest ładna. Zakochać się można :)
10 listopadaMarta Bilejczyk-Suchecka nowym dyrektorem Legnickiego Centrum Kultury
jasia z Łomży a pana tatuś kim był?
31 styczniaOdznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski