Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Ranking Systemów Rowerów Miejskich 2019 – Wrocław i Legnica bronią honoru Dolnego Śląska

Dadelo.pl przygotowało Ranking Systemów Rowerów Miejskich 2019. W zestawieniu znalazły się dwa miasta z Dolnego Śląska – Wrocław i Legnica. Stolica województwa zajęła 10. miejsce, mniejsza miejscowość – 24.

Legnicki Rower Miejski © UM Legnica

Dadelo.pl przygotowało Ranking Systemów Rowerów Miejskich 2019. W zestawieniu znalazły się dwa miasta z Dolnego Śląska – Wrocław i Legnica. Stolica województwa zajęła 10. miejsce, mniejsza miejscowość – 24. Pomysłodawcy rankingu wzięli pod uwagę 38 miast i 39 systemów.

Systemy oceniano w dziewięciu kategoriach. W pierwszej z nich – liczbie mieszkańców, przypadających na jeden rower – Wrocław zajął 22. miejsce, a Legnica 26. Miasta punktowano także pod względem zagęszczenia stacji rowerowych na 1 km kwadratowy. Najlepsze okazały się systemy, w których… stacji nie ma w ogóle. Rowery czwartej generacji po prostu ich nie wymagają. Można je wypożyczać prosto z ulicy i tam też je zostawiać. We Wrocławiu i Legnicy są tradycyjne stacje, miasta te zajęły odpowiednio 17. i 20. miejsce.     

W opłatach za wypożyczenie roweru miasta z Dolnego Śląska uplasowały się w drugiej części rankingu. We Wrocławiu pierwszych 20 minut nic nie kosztuje, pierwsza godzina – 2 zł, a opłaca inicjalna wynosi 10 zł. W Legnicy koszty naliczane są nieco inaczej, odpowiednio: 1 zł, 1 zł i 10 zł. O popularności roweru miejskiego wiele mówi procent ludności miasta, zapisany do systemu. Aż 31 procent mieszkańców należy do Wrocławskiego Roweru Miejskiego, a 7 procent rowerzystów korzysta z Legnickiego Roweru Miejskiego.

W Legnicy na jednego mieszkańca przypada średnio 6 wypożyczeń, we Wrocławiu zaledwie 2. W tej kategorii mniejsze miasto jest więc lepsze od większego. Jeśli chodzi o długość sezonu, tutaj już nie ma niespodzianek. We Wrocławiu system działa od marca do listopada. W 2018 roku (dane w rankingu pochodzą za ten okres) Legnicki Rower Miejski funkcjonował od 25 lipca do października.

W kategorii „dodatkowe udogodnienia” Wrocław bije na głowę nie tylko Legnicę, ale też całą Polskę. W tym mieście można wypożyczyć wszystkie możliwe rowery – poza trójkołowym. Dla porównania, w Legnicy dostępne są rowery dziecięce, cargo/familijne, tandemy. Oba miasta honorują także kartę Multisport. Jeśli chodzi o „stosunek długości dróg rowerowych do publicznych”, we Wrocławiu są to 24 procenty, a w Legnicy 15. Ostatnia kategoria to liczba kilometrów kwadratowych, na które przypada jedna stacja naprawy rowerów. W Legnicy to 19 km kw., we Wrocławiu – 24.

W tym roku po raz drugi z rzędu bezkonkurencyjne okazało się Veturilo z Warszawy. System zgromadził aż 301 punktów i wyprzedził Kołobrzeg (289 pkt.) i Łódź (276 pkt.).

Więcej informacji na temat rowerów publicznych w innych miastach można znaleźć na: https://www.dadelo.pl/blog/systemy-rowerow-miejskich/

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.