Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

40 lat minęło. Piękny jubileusz LCK

Legnickie Centrum Kultury obchodziło jubileusz 40-lecia. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i wielu gości. Instytucja otrzymała gratulacje od prezydenta Legnicy oraz ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, Grzegorz Szczepaniak © Anna Cybulska

LCK jest największą w mieście instytucją kultury, o bardzo bogatym i zróżnicowanym programie.

Robimy z takim samym zaangażowaniem ogromne festiwale i niewielkie koncerty czy wystawy – mówi Grzegorz Szczepaniak, dyrektor LCK. – Chcemy, by nasza oferta była jak najszersza.

Po reformie administracyjnej w 1975 roku powstało województwo legnickie. – Większość miejskich dotąd instytucji kultury zyskała status wojewódzkich i działający wówczas w strukturach urzędu miasta Wydział Kultury i Sztuki stracił rację bytu, bo nie miał czego kontrolować – wspomina Tadeusz Masojć, pierwszy dyrektor LCK. – Wówczas w Polsce powstawały Robotnicze Centra Kultury i taki był też pierwszy pomysł na nową instytucję, która miała powstać w miejsce wydziału. Na szczęście udało mi się ten pomysł wyperswadować i dokładnie 2 maja 1978 roku dostałem nominacje na dyrektora LCK.

Rok później Centrum znalazło swe docelowe lokum w Akademii Rycerskiej, której jest właścicielem od 15 marca 2017 roku. Instytucja zaczęła się rozwijać. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych powstał pierwszy festiwal, czyli Legnickie Conversatorium Organowe, a potem, już w wolnej Polsce, Legnickie Wieczory Organowe i Letnia Akademia Filmowa. Choć początkowo bardzo brakowało zaplecza niezbędnego do organizowania imprez, te się odbywały. W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych w LCK zameldował się Zespół Pieśni i Tańca Legnica, sporo było też innych zajęć i wydarzeń związanych z tańcem.

Centrum prowadziła wówczas Irena Daszkiewicz, która przejmowała też materialną i osobową spuściznę po prężnym Wojewódzkim Domu Kultury. Z początkiem lat dziewięćdziesiątych został on połączony z ówczesnym Teatrem Dramatycznym, tworząc Centrum Sztuki Teatr Dramatyczny. Ten mariaż nie był najszczęśliwszy, dlatego pod koniec tysiąclecia powołano do życia Teatr Modrzejewskiej, a to co z WDK-u pozostało, trafiło do Akademii Rycerskiej. W ten sposób powstała ogromna instytucja, bo przecież do programu LCK trafiły bardzo ważne dla miasta festiwale: Satyrykon i Legnica Cantat.

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie życie kulturalne miasta bez LCK. – Robimy bardzo dużo rzeczy, myślę, że mniej więcej tyle ile jest dni w roku, może nawet trochę więcej – mówi Grzegorz Szczepaniak. – Bardzo bogaty jest program LCK, wspieramy wiele podmiotów w mieście, współpracujemy z coraz liczniejszymi partnerami z zewnątrz, którzy chcą we współpracy z LCK zaprezentować swoją ofertę legniczanom. Ponieważ mamy się czym chwalić, to promujemy też miasto na zewnątrz.

Za sukcesami stoją ludzie, którzy są, zdaniem dyrektora Szczepaniaka, najmocniejszym elementem LCK. – To z jednej strony indywidualiści, bardzo silne osobowości, ale z drugiej - świetnie ze sobą współpracujący – mówi Grzegorz Szczepaniak. – Wszechstronnie wykształceni, znający języki, wysokiej klasy specjaliści. To zespół wielopokoleniowy i także w tym tkwi jego siła. Pracuje z nami tegoroczny maturzysta i jest też kilka osób, które mogłyby już odpoczywać na emeryturze, a wciąż są z nami i naprawdę trudno wyobrazić sobie LCK bez nich. To prawdziwa siła Legnickiego Centrum Kultury – dodaje dyrektor.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.