Logo Legnica24h.pl
Reklama
Koparka Jawor - roboty budowlane

Zgłoś się do Legii Akademickiej

60 uczelni w całym kraju przystąpiło do czwartej już edycji programu Legia Akademicka. W gronie tych uczelni znalazła się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona Legnicy, która odpowiada na zainteresowanie ze strony studentów.

© Materiały prasowe / PWSZ Legnica / Zbigniew Gol

Do udziału w IV edycji przystąpiło 47 uczelni publicznych, 9 niepublicznych i 4 wojskowe.

Zainteresowanym przypominamy, że do programu przystąpić mogą studenci PWSZ im. Witelona w Legnicy, studiów pierwszego stopnia oraz studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich dowolnego roku studiów, posiadający obywatelstwo polskie.

Zapraszamy do udziału w dwóch modułach: module podstawowym oraz module podoficerskim. Rekrutacja trwa do 20 marca 2021 (termin nieprzekraczalny).

Zgłoszenia do programu odbywają się z wykorzystaniem formularza on-line, który jest dostępny na stronie http://www.pwsz.legnica.edu.pl w zakładce Dla Studenta/Legia Akademicka.

Dodatkowo należy złożyć wniosek w sprawie przyjęcia na zajęcia w części teoretycznej programu edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej. Wniosek należy własnoręcznie, czytelnie podpisać i dostarczyć do pokoju nr 3 budynek A (Dziekanat Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych) lub wysłać na adres: PWSZ im. Witelona w Legnicy ul. Sejmowa 5A, 59 - 220 Legnica z dopiskiem Legia Akademicka. Wniosek musi zostać dostarczony przed dniem 20 marca 2021.

Wszelkie zapytania w sprawie programu Legia Akademicka można kierować na adres e-mail: legiaakademicka@pwsz.legnica.edu.pl

Do Legii Akademickiej, która działa od 2017 roku, do trzech dotychczasowych edycji przystąpiło blisko 13 000 studentów. 7412 z nich złożyło przysięgę wojskową a na pierwszy stopień podoficerski zostało mianowanych 5848 studentów. To realne wsparcie systemu rezerw osobowych Wojska Polskiego. Kolejne tysiące dołączą do tego grona w trakcie tegorocznej IV edycji.

Przygoda studentów z wojskiem zaczyna się na uczelni cywilnej zgłaszającej akces do programu, gdzie na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem Obrony Narodowej a Ministrem Edukacji i Nauki realizuje się teoretyczną część ochotniczego szkolenia studentów, obejmującą 30 godzin zajęć. Dotykają one takich zagadnień jak wiedza z zakresu realizacji misji Sił Zbrojnych, otoczenia międzynarodowego w aspekcie militarnym, zależności pomiędzy elementami systemu obronnego RP (cywilny i demokratyczny nadzór nad siłami zbrojnymi, w tym zwierzchnictwo) oraz umocowania prawnego zależności w ramach Sił Zbrojnych RP (podwładny – przełożony, dyscyplina wojskowa, odpowiedzialność karna i materialna). Od 2019 roku realizowane jest również kilkanaście kursów samokształcenia studentów zamieszczonych na platformie e-learningowej, specjalnie przygotowanej na potrzeby programu przez Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie.

Odbycie i zaliczenie części teoretycznej umożliwia złożenie do komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwego dla ich miejsca zamieszkania wniosku o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych. Do 2020 roku realizowano dwa moduły szkoleniowe, z czego każdy trwał trzy tygodnie. Pierwszy z nich, moduł szkolenia podstawowego, kończy się egzaminem i jest przepustką do złożenia przysięgi wojskowej oraz uzyskaniem statusu szeregowego rezerwy. Tym samym zakończenie szkolenia podstawowego dopuszcza do modułu szkolenia podoficerskiego zakończonego egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala, dając status podoficera rezerwy.

W roku akademickim 2020/21 dodatkowo wprowadzono moduł oficerski, mający charakter pilotażowy. Tak jak moduł podstawowy i podoficerski będzie się składał z części teoretycznej oraz praktycznej, w całości realizowanych w okresie wakacyjnym. O oficerskie szlify w Legii Akademickiej będą mogli się ubiegać ci, którzy mają za sobą ukończony moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach oraz studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomościReklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.