Logo Legnica24h.pl
Reklama

Sabina i Inni liczą na Twoją pomoc!

Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku dla Sabiny i Innych ruszyły pełną parą.

© Materiały prasowe

W listopadzie w kilkunastu lokalizacjach odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Sabiny i Innych Pacjentów. Rodzina i przyjaciele Sabiny liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest rak krwi, społeczności miejscowości w których odbędą się akcje rejestracji.

Koleżanka Sabiny, Aneta mówi: "Gdy dowiedziałam się o chorobie Sabiny, byłam przerażona. Jedyne pytanie- dlaczego Ona? Wesoła, młoda, piękna dziewczyna. Zarejestrowałam się w Bazie DKMS i zachęcam wszystkich do tego Małego - Wielkiego gestu. Sabinka jesteśmy z Tobą!”

Poniżej przedstawiamy Państwu historię Sabiny:

Mam na imię Sabina i mam 23 lata. Pochodzę z Różanej, małej miejscowości w powiecie średzkim. Jak każdy młody człowiek miałam swoje plany i marzenia, jednak diagnoza zmieniła całe moje życie.

O chorobie dowiedziałam się podczas podstawowych badań, które przechodziłam w pracy w związku z awansem. Nie spodziewałam się, że wyniki i wstępna diagnoza będą tak szokujące. W sierpniu 2015 zostałam skierowana do kliniki we Wrocławiu, gdzie przez trzy lata nie było pełniej diagnozy. W lutym tego roku dowiedziałam się, że choruje na jedną z najrzadszych chorób świata- Nocną Napadową Hemoglobinurię.

Obecnie przyjmuje lek, który miał ustabilizować moje wyniki. Niestety nie pomaga i muszę poddać się przeszczepowi szpiku kostnego. Mam ogromną nadzieję, że znajdzie się Dawca dla mnie, ale również i dla Innych chorych. Będziemy Cię szukać, mój Bliźniaku genetyczny!

Rodzina i przyjaciele Sabiny nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jej bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Sabina i Inni liczą na Twoją pomoc!” ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media. Czekamy na Ciebie!

– Sabina to moja mała Siostrzyczka. W dniu gdy zadzwoniła ze szpitala cały świat się zawalił. Teraz to już prawie cztery lata walki z chorobą i ciągłe czekanie na cud. Nigdy nie czułam się taka bezradna. Chcę zobaczyć ją w białej sukni, szczęśliwą i uśmiechniętą. Chce żeby po prostu była z nami. Przyjdź, zarejestruj się, pomóż Sabinie i Innym wygrać z chorobą – mówi Kasia, siostra Sabiny.

Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, dlatego w akcji weźmie udział wielu ludzi o dobrym sercu, którzy chcą pomóc Sabinie i Innym chorym.

– Najbogatszym jest ten, kto ma wielkie serce i dzieli się nim z innymi. Podziel się tym cennym lekiem, który masz w sobie i podaruj szansę na życie chorej osobie – apeluje Kasia, jedna z inicjatorek akcji.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

 • 10 listopada 2018 r., 12:00 - 18:00 Sklep Bi 1, Fabryczna 3, Legnica
 • 11 listopada 2018 r., 14:00 – 18:00 Zespół Szkolno- Przedszkolny, Udanin 48,
 • 16 listopada 2018 r., 09:00 - 14:00 Zespół Szkół Elektryczno- Mechanicznych, Fryderyka Skarbka 4, Legnica
 • 17 listopada 2018 r., 14:00 – 18:00 MRKS Kuźnia Jawor, Parkowa 8, Jawor
 • 18 listopada 2018 r., 14:00 – 18:00 Strzegomskie Centrum Kultury, Paderewskiego 36, Strzegom
 • 18 listopada 2018 r., 12:00 – 17:00 Gminny Ośrodek Kultury, Rynek 25, Kostomłoty
 • 18 listopada 2018 r., 10:00 - 14:00 Parafia pw. Matki Boskiej Królowej Polski i Św. Franciszka z Asyżu, Marcinka 8a, Jelenia Góra
 • 21 listopada 2018 r., 09:00 – 14:00 Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Wrocławska 30A, Jawor
 • 24 listopada 2018 r., 09:00 – 15:00 Średzki Park Wodny, Winogronowa 34, Środa Śląska
 • 25 listopada 2018 r., 11:00 – 18:00 Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego, Wądroże Wielkie 169
 • 1 grudnia 2018 r., 12:00 - 18:00 Galeria Piastów, Najświętszej Marii Panny 9, Legnica

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Metody pobrania:

 • Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej . Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.
 • Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.
Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.