Logo Legnica24h.pl
Reklama
SofaMeble.pl - Eleganckie meble tapicerowane
Baseny ogrodowe, materace i akcesoria - sklep NajlepszeBaseny.pl

Koncert czeskiej formacji Už jsme doma

Jeden z najważniejszych czeskich alternatywnych zespołów wystąpi w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej.

© Materiały prasowe / LCK

Koncert odbędzie 24 lutego o godzinie 19:30, wejście od ul. Ojców Zbigniewa i Michała. Bilety w cenie 40 złotych (przedsprzedaż - Galeria Satyrykon i klub 4pokoje oraz na stronie https://kbq.pl/118414) oraz 50 złotych (na koncercie).

Už jsme doma - punkowa awangarda z trąbką z Czech

Trudno gdziekolwiek indziej znaleźć muzykę taką, jak ta grana przez Už jsme doma. Jest dzika na swój punkowy sposób, nie cierpiąca zwłoki, a mimo to wyszukane kompozycje grupy z ponadczasowymi tekstami charakteryzują się misterną złożonością. Występy jednej z najważniejszych czeskich alternatywnych kapel przepełnione są intensywną energią i humorem, a wyróżniają je brzmienie trąbki i niesamowite tempo. Być może jest to powód, dla którego zarówno zespół, jak i jego publiczność, pomimo upływu dekad zdają się nie starzeć. Dla niewprawnego ucha twórczość grupy może wydawać się chaotyczna, ułożona losowo lub improwizowana, ale prawda jest zupełnie inna. Muzyka Už jsme doma opiera się na każdym tonie, szczególe, dyscyplinie zespołu i – podobnie jak w filharmonii – zapisana jest w partyturach. Integralną częścią działalności formacji jest strona wizualna zapewniona przez Martina Velíška, znanego czeskiego malarza i grafika, który - choć nie generuje żadnych dźwięków - jest jednym z członków zespołu.

Grupa Už jsme doma powstała w czeskich Cieplicach w 1985 roku. Około sześć miesięcy później do składu, po opuszczeniu legendarnego punkowego zespołu F.P.B., dołączyli Miroslav Wanek i Romek Hanzlík, którzy wnieśli do nowego projektu wyjątkowość i charakterystyczną dla F.P.B. etykę pracy. Na muzykę Už jsme doma duży wpływ miała awangardowa scena Rock in Opposition, przede wszystkim The Residents, a także scena punkowa – Damned czy Ebba Grön. Na czeskiej scenie występowali między innymi z zespołami takimi jak Psi vojaci, Dunaj, Dybbuk czy Krasne nove stroje.

Przed aksamitną rewolucją krótkowzroczny czeski establishment w zasadzie zdelegalizował zespół, czyniąc nielegalnym zarówno ich publiczne występy, jak i nagrywanie płyt. Jednak po 1989 roku formacja przebiła się głównie dzięki swojej wyrafinowanej oryginalności, etyce pracy i sile woli, docierając do przeróżnych klubów Europy, Ameryki Północnej i Japonii, gdzie regularnie koncertują do dziś. Do tej pory swoją autorską muzyką Už jsme doma reprezentowali Czechy w ponad 40 krajach (tylko w USA zagrali ponad 700 koncertów) i na 4 kontynentach, co czyni ich ​istotną i szanowaną częścią światowej awangardy. Zespół często sięga też po inne formy sztuki – muzykę do filmów animowanych, a nawet teatr.

Członkowie zespołu:

  • Miroslav Wanek – gitara, instrumenty klawiszowe, wokal
  • Pepa Červinka – bas, wokal
  • Adam Tomášek – trąbka, wokal
  • Vojtěch Bořil – bębny, oklaski, płacz
  • Martin Velíšek – pędzle
Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.