Logo Legnica24h.pl
Reklama

Polskie Zapusty: „Czas Tańców, Hulanek, Swawoli” z Zespołem Pieśni i Tańca „Legnica”

Końcówka karnawału przede wszystkim kojarzy się z dobrą zabawą. Z tej okazji zapraszamy na koncert zatytułowany Polskie Zapusty: „Czas Tańców, Hulanek, Swawoli” z Zespołem Pieśni i Tańca „Legnica”.

© Materiały prasowe / LCK

Koncert odbędzie się w niedzielę, 11 lutego, o godzinie 17.00 w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej (wejście od ulicy Ojców Zbigniewa i Michała). Bilety w cenie 20 złotych (dorośli) oraz 10 złotych (dzieci) do nabycia w Galerii Satyrykon (Rynek 36).

Podczas koncertu wystąpią wszystkie grupy wiekowe zespołu: od dzieci w wieku przedszkolnym, przez młodzież, po dorosłych. Jak zawsze ważnym elementem występu "Legnicy" będzie choreografia - w repertuarze pojawią się tańce żywieckie, wielkopolskie, górnośląskie oraz krakowiak. Usłyszymy także regionalne piosenki wykonywane przez solistów oraz chór stworzony z grupy młodzieżowej. Muzykę wykona zaś 10-osobowa zespołowa kapela, która po raz pierwszy wystąpi w strojach krakowskich. Koncert poprowadzi i o zabawach ostatkowych opowie główna instruktorka ZPiT-u, Elżbieta Andrusieczko-Tor.

W czasach staropolskich okres hucznych zabaw nazywano zapustami, a ich ostatni, najbardziej intensywny etap mięsopustem. Zapusty zaczynały się od święta Objawienia Pańskiego i trwały aż do Środy Popielcowej, choć według niektórych interpretacji wesołe świętowanie odbywało się dopiero na tydzień lub nawet tylko na trzy dni przed Popielcem. Staropolski karnawał miał różne odsłony, ale pewne jest, że było hucznie. Zabawy niekoniecznie zyskiwały poklask duchowieństwa. W XVI wieku zapustowe rozpasanie wśród rodaków potępiał jezuita ksiądz Jakub Wujek: „Mięsopusty od czarta wymyślone bardzo pinie zachowują”. Z kolei kalwin Grzegorz z Żarnowca pomstował: „Większy zysk czynimy diabłu trzy dni rozpustnie mięsopustując, aniżeli Bogu czterdzieści dni nieochotnie poszcząc”. (źródło: ciekawostkihistoryczne.pl).

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.