Logo Legnica24h.pl
Reklama
SofaMeble.pl - Eleganckie meble tapicerowane
Baseny ogrodowe, materace i akcesoria - sklep NajlepszeBaseny.pl

Powołano Interdyscyplinarny Zespół do spraw projektu firmy „Intel”

Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski powołał Interdyscyplinarny Zespół do spraw projektu firmy „Intel” obejmującego stworzenie Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w województwie dolnośląskim.

© Materiały prasowe / DUW

We wtorek w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, wspólnie z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Cezarym Przybylskim, Burmistrzem Gminy Miękinia Janem Marianem Grzegorczynem oraz przedstawicielem zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Mariuszem Kędziorą poświęcona powołaniu Interdyscyplinarnego Zespołu.

Po konferencji prasowej odbyło się jego pierwsze posiedzenie. Zespół stanowi grupa o charakterze doradczym, która obejmuje nadzór nad czynnościami administracyjnymi oraz wspiera sprawy projektu firmy „Intel” realizowanego na terenie Dolnego Śląska.

Budowa fabryki Intel jest największą inwestycją zagraniczną w historii Polski, która ma charakter strategiczny. To duże wyzwanie organizacyjne, wymagające daleko idącej współpracy wielu organów administracyjnych” – podkreślał w trakcie konferencji prasowej Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele różnych instytucji, w tym m.in. Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, RZGW Wody Polskie, odpowiednich wydziałów merytorycznych urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego.

W miarę potrzeb zespół będzie rozszerzany o przedstawicieli kolejnych instytucji, w tym na przykład Politechniki Wrocławskiej.

Przypomnijmy, w okolicach Wrocławia, Intel – gigant technologiczny z Doliny Krzemowej – zainwestuje blisko 20 mld zł w zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. To największa w historii bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce. Powstanie 2 tys. nowych i dobrze płatnych miejsc pracy.

Wybór amerykańskich inwestorów padł na Miękinię pod Wrocławiem. Decydujące znaczenie miały zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. Tylko przy samej produkcji w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów. Dzięki budowie powstanie też kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy. Kolejni pracownicy zostaną zatrudnieni przez dostawców.

Nowy zakład pomoże sprostać przewidywanemu w przyszłości wzrostowi zapotrzebowania na półprzewodnikowe układy scalone. Inwestycja Intel Corporation zwiększy odporność łańcuchów dostaw produktów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Unia Europejska zamierza do końca 2030 r. zwiększyć swój udział w globalnej produkcji półprzewodników do 20 %.

Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej. Telefony komórkowe, laptopy, konsole do gier, kuchenki mikrofalowe i lodówki działają z wykorzystaniem komponentów półprzewodnikowych, takich jak zintegrowane chipy, diody i tranzystory. Światowe przychody z produkcji półprzewodników wyniosły w 2020 r. 466 mld dolarów. Inwestycja Intela włącza polską gospodarkę do globalnego łańcucha dostaw w najbardziej dynamicznej branży technologicznej XXI wieku. Intel działa już w Polsce od wielu lat. Wykonuje prace w zakresie badań i rozwoju w Gdańsku, gdzie znajduje się największy ośrodek tego typu w Europie, w którym pracuje blisko 4 tys. osób.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.