Logo Legnica24h.pl
Reklama
Baltic Home

Nasze miasto brzmi wyjątkowo. Pomóż stworzyć jego dźwiękową mapę

Czy otaczają nas dźwięki wyjątkowe, których - z przyzwyczajenia - nawet już nie słyszymy? Jak „śpiewają” legnickie dzielnice, zabytki, park, Rynek, kościelne wieże, ale i zapomniane podwórka?

© Materiały prasowe / UM Legnica

Choć to może brzmi nieprawdopodobnie, wkrótce poznamy odpowiedzi na te pytania. Co więcej: to sami legniczanie stworzą dźwiękową mapę miasta. Projekt „Posłuchaj Śpiewu Miasta. Dźwiękowa Mapa Legnicy” potrwa od grudnia 2018 do maja 2019 r. i zostanie zrealizowany w ramach 50. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat - jednego z najważniejszych w Polsce festiwali chóralnych.

Zapraszamy legniczan do udziału w tym niecodziennym przedsięwzięciu: zarówno tych, którzy chcą nagrywać dźwięki miasta i niecodzienną mapę współtworzyć, jak i tych, którzy chcą brzmienia Legnicy tylko słuchać. Szczegóły poznacie 14 grudnia. Zainteresowanych zapraszamy tego dnia do Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej, na godz. 18.00. Wstęp wolny.

- Pierwsze spotkanie będzie początkiem cyklu warsztatów i spacerów dźwiękowych po Legnicy, ale będzie miało charakter informacyjny, do niczego nie zobowiązujący. Dlatego serdecznie zapraszam legniczan lubiących ciekawe wyzwania i kochających swoje miasto. Może projekt Was zainteresuje i dołączycie do niego - mówi Michał Zygmunt, kompozytor i gitarzysta, autor muzyki teatralnej, filmowej i ilustracyjnej, twórca słuchowisk.

To właśnie on będzie koordynował powstanie Dźwiękowej Mapy Legnicy. Artysta tworzy na co dzień muzykę, w której wykorzystuje brzmienia rzek, przyrody, tworzy profesjonalne nagrania dźwiękowe i jest jednym z nielicznych, który pejzaże dźwiękowe wydaje w formie albumów. Nagrywał między innymi dla WWF.

14 grudnia w Legnicy, w pierwszej części spotkania, posłuchamy pejzaży dźwiękowych pochodzących z jego projektu „Dzikie Rzeki - Dźwiękowy Album Przyrody Od Strony Wody”, zrealizowanego na kilkunastu polskich rzekach, ukazującego przyrodniczą złożoność, dźwiękową potęgę i piękno polskich rzek. To pomoże przybliżyć legniczanom ideę stworzenia dźwiękowej mapy miasta. Warsztaty dotyczące brzmienia Legnicy odbędą się w drugiej części spotkania.

- W trakcie warsztatu poznamy techniczną stronę nagrań, stworzymy ich plan, wyszukamy charakterystycznych dla Legnicy dźwięków i pejzaży - mówi Michał Zygmunt. - Takie warsztatowe spotkania będą się odbywać przez najbliższe pół roku, raz w miesiącu. Marzy mi się, aby dzięki projektowi legniczanie odkryli dźwiękową wyjątkowość i różnorodność miasta: że inaczej brzmi zimowy Rynek, a inaczej park Miejski wiosną. Legnica jest pod względem dźwięków fascynująca z wielu powodów: historycznych, architektonicznych, przyrodniczych. Także dzięki tutejszym mniejszościom. Głosy ludzi wywodzących się z różnych kultur są dla mnie ważną, wyjątkową częścią dźwiękowej mapy miasta. Dodam, że kilku legniczan już do mnie napisało, wyrażając chęć udziału w projekcie. To wspaniałe! Zachęcam do kontaktu przez moją stronę acoustic.pl - mówi Michał Zygmunt.

Rozłożonym w czasie na pół roku warsztatom będą towarzyszyły m.in. spacery dźwiękowe, pod okiem znanych legniczan, którzy opowiedzą m.in. o starej Legnicy, o ocalałym we wspomnieniach brzmieniu poszczególnych miejsc. Podczas spacerów występować będą legnickie chóry, które wykonają recitale w nietypowych miejskich przestrzeniach. W ramach projektu odbywać się też będą Dźwiękowe Poranki dla dzieci.

Finałem przedsięwzięcia będzie prezentacja Mapy Dźwiękowej Legnicy podczas Legnicy Cantat 50 - w maju 2019. Mapa zostanie też udostępniona w internecie, jako ciekawa atrakcja i dla turystów, i dla mieszkańców, którzy będą mogli słuchać brzmień „swoich” okolic. Legnickie Centrum Kultury zaprasza do udziału w projekcie.

(Źródło: ego LCK)

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.