Logo Legnica24h.pl
Reklama
PWSZ im. Witelona w Legnicy
SWWS
Koparka Jawor - roboty budowlane

Mamy nową ulicę w rejonie Tarninowa: Piastów Legnickich

Pierwsza z trzech ulic, jakie powstaną w rejonie Tarninowa i al. 100-lecia Odzyskania Niepodległości, otrzymała imię Piastów Legnickich. Połączy ul. Jaworzyńską z Adama Mickiewicza. Powstaje przy niej kilkaset mieszkań.

© Materiały prasowe / UM Legnica

Zespół ds. Nazewnictwa Ulic i Placów postanowił ujednolicić nazewnictwo w nowej jednostce urbanistycznej, która bardzo szybko się rozbudowuje, propagując historię miasta, poprzez wprowadzenie nazw upamiętniających Piastów panujących w Legnicy.

Kim byli Piastowie legniccy?

Wyodrębnienie się legnickiej linii Piastów nastąpiło w 1248 r. za panowania syna księcia Henryka II Pobożnego, Bolesława Łysego (Rogatki). Po śmierci Pobożnego w bitwie stoczonej pod Legnicą 9 kwietnia 1241 r., regencję w imieniu małoletnich synów sprawowała księżna Anna. W 1242 r. Bolesław Rogatka objął samodzielną władzę na Dolnym Śląsku. W 1247 r. dopuścił do współrządów młodszego brata Henryka III Białego. W następnym roku nastąpił podział ojcowizny na księstwo legnickie i wrocławskie. Początkowo Bolesław objął Wrocław wraz ze Świdnicą, Namysłowem i Otmuchowem, lecz wkrótce zmienił zdanie i przejął legnicką część księstwa z Legnicą, Jaworem, Głogowem, Żaganiem i Wołowem, pozostawiając bratu księstwo wrocławskie.

W 1335 r. księstwo wrocławskie stało się lennem króla czeskiego Jana Luksemburczyka. Wcześniej, bo w 1329 r. w zależność lenną od tego samego monarchy wszedł książę legnicko-brzeski Bolesław III Rozrzutny. W odróżnieniu od księstwa wrocławskiego, księstwo Bolesława stało się lennem dziedzicznym, dzięki czemu przetrwało ono w rękach Piastów niemal jeszcze 350 lat. W pierwszej połowie XIV w. ukształtowały się granice księstwa legnickiego, które w zasadzie przetrwały do XVIII w., podlegając tylko czasowym podziałom, ubytkom i nabytkom.

Wśród książąt legnickich rezydujących na Zamku Piastowskim w Legnicy było wiele wybitnych postaci, których działalność i znaczenie wykraczało daleko poza ziemie księstwa.

Henryk V Brzuchaty – po wygranej bitwie pod Stolcem został najpotężniejszym władcą na Śląsku.

Wacław I – ze złota pozyskanego z podlegnickich złóż bił pierwszą złotą obiegową monetę na ziemiach polskich, florena.

Fryderyk I legnicki, starosta generalny Śląska w 1488 r. Zięć króla Czech Jerzego z Podiebradów.

Fryderyk II legnicki – jeden z najwybitniejszych legnickich książąt. Fryderyk II utrzymywał bliskie kontakty z Rzeczpospolitą, szczególnie z królem polski Zygmuntem I Starym. Efektem czego było małżeństwo z siostrą Zygmunta I, a córką króla polski Kazimierza IV Jagiellończyka – Elżbietą, zawarte 25 listopada 1515 roku we Wrocławiu. Od 1516 do 1526 roku Fryderyk II sprawował urząd dowódcy na Dolny Śląsk. Uczestnik hołdu pruskiego na rynku w Krakowie. Fryderyk II w czasie swoich rządów dokonał przebudowy zamku, podjął próbę stworzenia legnickiego protestanckiego uniwersytetu, a także stworzył nowoczesny system opieki społecznej i zdrowotnej. Jako pierwszy śląski książę w 1523 roku publicznie uznał reformację.

Jerzy Rudolf - był władcą wszechstronnie wykształconym. Jego muzyczne zainteresowania przejawiły się w gromadzeniu wielu współczesnych mu druków i rękopisów z utworami kompozytorów śląskich oraz wielu kompozytorów niderlandzkich i niemieckich. Książę w pierwszej połowie XVII w. zgromadził obszerną bibliotekę (Bibliotheca Rudolphina). Jej zalążkiem były druki gromadzone w okresie studiów we Frankfurcie nad Odrą. Powołał fundację, z której środków wybudowano m.in. Akademię Rycerską w Legnicy.

Jerzy IV Wilhelm – ostatni przedstawiciel legnickiej linii Piastów, która wygasła po jego śmierci 1675 r. Ciało księcia złożone zostało w Mauzoleum Piastów przy kościele św. Jana w Legnicy.

W ostatnich latach w Legnicy podjęto szereg inicjatyw kulturalnych w związku z 340 rocznicą powstania Mauzoleum Piastów. Na kartach kalendarza miejskiego na rok 2020, zatytułowanego: „Piastowie Legnicy”, znaleźli się cenieni ludzie sztuki, nauki i mediów, którzy wcielili się w postaci legnickich książąt piastowskich.

Nazwę nowej ulicy – Piastów Legnickich, uchwaliła Rada Miejska na czerwcowej sesji.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.