Logo Legnica24h.pl
Reklama

(FOTO) Makieta dworca kolejowego w Legnicy z 45 tys. klocków Lego uroczyście odsłonięta

29 kwietnia w holu dworca w Legnicy odsłonięto pierwszą w Polsce makietę kolejową wykonaną w całości z klocków Lego. To wspólna inicjatywa KD i PKP S.A.

© Materiały prasowe / K+

Ta imponująca budowla pierwotnie była jedną z głównych atrakcji wystawy przygotowanej przez spółkę w Muzeum Miedzi w Legnicy z okazji jubileuszu Kolei Dolnośląskich. Od połowy października 2023 r. do końca marca 2024 r. wystawa wzbudzała ogromne zainteresowanie zwiedzających. Już wówczas narodził się pomysł, by makieta mogła być prezentowana na stałe w miejscu ogólnodostępnym, a trudno wyobrazić sobie lepszą lokalizację dla takiej miniatury, niż hol dworca kolejowego w Legnicy.

"Jako lider wśród kolejowych przewoźników regionalnych w kraju mamy wiele powodów do radości i satysfakcji, związanych głównie z wynikami przewozowymi, inwestycjami w tabor i zaplecze serwisowe" – zaznacza Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

"Tym razem jednak dla wszystkich podróżnych przyjeżdżających i wyjeżdżających ze stacji Legnica mamy coś specjalnego: pierwszą w Polsce makietę przedstawiającą dworzec wraz z halą peronową i oczywiście naszymi pojazdami, eksponowaną publicznie w holu dworca w Legnicy. Za współpracę przy tym projekcie bardzo dziękuję naszemu partnerowi" – PKP S.A. – dodaje Stawikowski.

Inicjatywa Kolei Dolnośląskich spotkała się z życzliwym przyjęciem gospodarza legnickiego dworca – Polskich Kolei Państwowych S.A., które wyraziły zgodę na ustawienie makiety w jego holu. Dzięki temu każdego dnia będą mogły ją podziwiać tysiące pasażerów.

"Jestem przekonany, że nasza inicjatywa będzie prawdziwym hitem dla wszystkich podróżnych, zarówno tych młodszych, jak i seniorów" – zwraca uwagę Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

"Lego jest ponadczasowe i miłośników tych najsłynniejszych klocków na świecie znajdziemy we wszystkich grupach wiekowych. Bardzo się cieszę, że kolejny raz jesteśmy liderem na polskiej kolei, a nasz projekt fantastycznie wpisuje się w koncepcję promowania tej formy transportu zbiorowego jako najlepszego sposobu przemieszczania pod względem dostępności, bezpieczeństwa i komfortu podróży" – podsumowuje Rodak.

Legnicka makieta Lego składa się z 45 tys. elementów, a jej konstruktorom: Wojciechowi Reglińskiemu i Emilowi Chroboczkowi praca nad budowlą zajęła dwa miesiące.

"Pierwsze dwa tygodnie spędziliśmy, projektując budowlę wirtualnie w programie komputerowym. Dało nam to wiedzę na temat liczby niezbędnych klocków. Kolejnym etapem było ich zamawianie. Okazało się, że zdobycie tylu elementów w tak krótkim czasie jest nie lada wyzwaniem. Zamówień złożyliśmy ponad 50. Przesyłki docierały z całej Europy, a na niektóre z nich czekaliśmy nawet kilka tygodni, co bardzo utrudniało efektywne budowanie" – opowiada Wojciech Regliński.

W Polsce powstało zaledwie kilka rekonstrukcji dworców z klocków Lego. Swoich makiet doczekały się m.in. dworce w Gdyni i Gdańsku. Pozostają one jednak w prywatnych, niewyeksponowanych zbiorach. Makieta legnicka jest pierwszą taką, publicznie dostępną miniaturą Lego w kraju, powstałą na zlecenie kolejowego przewoźnika.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.