Logo Legnica24h.pl
Reklama
Koparka Jawor - roboty budowlane
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Gowin przekazał milion dla PWSZ-u

Wicepremier Jarosław Gowin w sobotę w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy przekazał władzom uczelni symboliczny czek o wartości miliona złotych na podniesienie jakości kształcenia.

© Paweł Sasiela

PWSZ otrzymała wsparcie wraz czternastoma innymi publicznymi szkołami zawodowymi w ramach projektu "Dydaktyczne Inicjatywy Doskonałości".

- Jesteśmy w czołówce uczelni zawodowych, będąc jedną z najstarszych tego typu w Polsce. Posiadamy dużą infrastrukturę i znaczne liczby absolwentów, bo przez 20 lat istnienia naszej uczelni możemy obliczyć, że mamy 25 tysięcy absolwentów. Obrazując, Legnica liczy około 100 tysięcy mieszkańców, więc jedna czwarta Legnicy to nasi absolwenci. Cieszymy się z tego i staramy się rozwijać uczelnię w tym kierunku, żeby to środowisko było zadowolone z naszych absolwentów, żeby wchłaniało je do pracy zawodowej i żeby przedsiębiorcy podpowiadali nam w jakich kierunkach kształcić i włączali się w podnoszenie jakości, by kształcić rozsądnie, pod potrzeby rynku pracy - mówiła dr Helena Babiuch, Prorektor ds. Dydaktyki i Studentów.

Co warto podkreślić, doskonałość kształcenia jest jednym z priorytetów Konstytucji dla Nauki. Wsparcie w ramach Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości gwarantowane jest ustawowo. Co roku na środki liczyć może najwyżej 15 uczelni zawodowych, osiągających najlepsze wyniki, jeśli chodzi o losy zawodowe absolwentów. Pieniądze wydatkowane mogą być na cele podnoszące jakość kształcenia, jak zakup pomocy dydaktycznych, zatrudnienie praktyków w uczelniach, stypendia dla studentów, kursy i szkolenia podnoszące kompetencje kadry dydaktycznej, modernizację laboratoriów i pracowni.

- Od października obowiązuje Konstytucja dla Nauki, nowa ustawa nad którą pracowaliśmy wspólnie ze środowiskiem akademickim przez trzy lata. Podczas prac nad tą ustawą czasami formułowane były obawy jak wpłynie ona na kondycję tych mniejszych uczelni, zwłaszcza uczelni zawodowych. Od samego początku zapewniałem, że nasz rząd również w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego będzie się kierował zasadą zrównoważonego rozwoju. Zależy nam wszystkim na tym, aby najlepsze polskie uczelnie, takie jak Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński nie plątały się gdzieś w 4-5 setce światowych rankingów, tylko pięły się w górę. Ale równie ważne jest to, żeby równomiernie podnosiły swój poziom wszystkie uczelnie w Polsce, w tym dobre uczelnie zawodowe. Praktycznym wyrazem tej zasady zrównoważonego rozwoju jest to, że spośród 3 miliardów złotych, które w formie obligacji Skarbu Państwa w tym roku zostanie przekazanych wszystkim uczelniom publicznym, duża część trafia właśnie do uczelni regionalnych. W ubiegłym roku mieliśmy przyjemność wręczyć panu rektorowi symboliczny czek na kwotę 27 milionów złotych. Już w przyszłym tygodniu Ministerstwo Finansów wyda obligacje Skarbu Państwa, zatem ten symboliczny czek zamieni się w coś co będzie mogło służyć rozwojowi legnickiej uczelni - podkreślał wicepremier Jarosław Gowin.

Rząd nie szczędzi środków na rozwój nauki i szkolnictwa wyższego w naszym kraju.

- W tegorocznym budżecie przewidzieliśmy 2 miliardy złotych dodatkowo na naukę i szkolnictwo wyższe. Oprócz tego obligacje Skarbu Państwa wysokości 3 miliardów, dają łączną kwotę 5 miliardów. To największy po 1989 roku wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe - zaznaczał wicepremier Gowin.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama

Warning: array_count_values() expects parameter 1 to be array, null given in /home/tbla2/domains/legnica24h.pl/public_html/inc/sidebars.php(6) : eval()'d code on line 12

Warning: arsort() expects parameter 1 to be array, null given in /home/tbla2/domains/legnica24h.pl/public_html/inc/sidebars.php(6) : eval()'d code on line 13

Warning: array_keys() expects parameter 1 to be array, null given in /home/tbla2/domains/legnica24h.pl/public_html/inc/sidebars.php(6) : eval()'d code on line 14

Warning: array_values() expects parameter 1 to be array, null given in /home/tbla2/domains/legnica24h.pl/public_html/inc/sidebars.php(6) : eval()'d code on line 15
Popularne tagi
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.