Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Zadłużenie za czynsz można spłacić pracą

Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej przypomina o możliwości odpracowania długów czynszowych. A są one olbrzymie, bo przekraczają 43 mln zł.

Zdjęcie ilustracyjne Fot. legnicalogos.com © legnicalogos.com

Dotychczas z tej możliwości w ciągu dwóch lat skorzystało 89 dłużników, którzy odpracowali zaległości w kwocie 186 tys. zł. W tym roku pracowało w sumie 57 osób, które zmniejszyły zadłużenie o 26 tys.

Jak informuje Zbigniew Celoch, zastępca dyrektora Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej, do końca lipca br. zarejestrowano 126 wniosków o odpracowanie długów czynszowych w wysokości ponad 1,3 mln zł. 

Osoby, przystępujące do tej formy oddłużenia mieszkania, będą wykonywały proste czynności, takie jak: wymiana piasku w piaskownicach, sprzątanie podwórek, piwnic, strychów, załadunek odpadów wielkogabarytowych czy drobne remonty.

Za godzinę pracy dług zmniejszy się o 8 zł, bo na tyle ustalona została stawka godzinowa. Te pieniądze nie trafią do ręki dłużnika, lecz zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia. Warto podkreślić, że do odpracowywania długu może przystąpić też rodzina dłużnika (najemcy lokalu) bądź inne osoby, które zechcą mu pomóc. W pierwszej kolejności dłużnik odpracuje należność główną, potem odsetki, a na końcu - koszty sądowe i egzekucyjne. Podstawowym warunkiem skorzystania z tego programu jest bieżące płacenie czynszu.

Wnioski można pobrać i składać w siedzibie Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej przy ul. Zielonej, w Oddziałach Gospodarki Mieszkaniowej, a także pobrać ze strony internetowej www.zgm.legnica.pl w zakładce informacje.

Odpracowanie zadłużenia jest jedną z kilku możliwości, jakie administrator proponuje dłużnikom. Mogą oni skorzystać z rozłożenia należności na raty, umorzenia długu w nadzwyczajnych sytuacjach albo odroczenia lub abolicji odsetkowej. 

Zadłużenie mieszkań komunalnych jest ogromne. Niezapłacone należności sięgają ponad 43 mln zł. Do tego dochodzi jeszcze zadłużenie z udokumentowaną nieściągalnością w kwocie ponad 16 mln. Na sześć tysięcy lokali około dwóch tysięcy ma zaległości czynszowe przekraczające okres 3 miesięcy. Długi rekordzistów wynoszą nawet 150 tys. zł.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.