Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Wolontariusze PWSZ im. Witelona w Legnicy na spotkaniu z Prezydentem RP

Wolontariusze i organizatorzy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, 30 października 2018 gościli z wizytą w Pałacu Prezydenckim.

© Materiały prasowe / PWSZ Legnica / Krzysztof Sitkowski

Z okazji stulecia niepodległości Polski, tegoroczna IX już edycja akcji została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Para Prezydencka spotkała się z osobami, które ciężko pracowały w swoim wolnym czasie na opuszczonych i zapomnianych cmentarzach. Wśród 130 uczestników byli uczniowie, nauczyciele, studenci, organizatorzy akcji. Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Witeona w Legnicy reprezentowały: dr Beata Skwarek – starszy wykładowca Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych, Karina Balicka – studentka III roku studiów stacjonarnych na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne oraz Paulina Tymoczko – absolwentka naszej Uczelni, pracownik oddziału legnickiego TPD.

Podczas tego wyjątkowego spotkania Prezydent RP w swoim wystąpieniu podkreślił historyczny i wychowawczy wymiar podejmowanych działań, dziękując wolontariuszom za  wykonaną pracę i wysiłek wniesiony w ratowanie polskiego dziedzictwa narodowego na Wschodzie.

– Dziękuję, że pielęgnując tę pamięć, a ściśle mówiąc przywracając ją, dbacie o to, byśmy nie zatracili się jako wielka wspólnota. To właśnie Wasze wspólnototwórcze działanie jest od strony historycznej czymś niezwykle cennym. A to, że jesteście razem i robicie to wspólnie, to niezwykły element wychowawczy.

W swoim wystąpieniu Prezydent RP przywołał również pamiętne zdanie jednego z ojców naszej niepodległości – marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”.

Szczególne podziękowania zostały skierowane do redaktor Grażyny Orłowskiej-Sondej, inicjatorki tej oraz wielu innych kresowych przedsięwzięć. Prezes Fundacji Studio Wschód została odznaczona przez głowę państwa Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności społecznej i charytatywnej oraz działania na rzecz upamiętnienia historii Kresów Wschodnich.

– Dbałość wolontariuszy Fundacji o cmentarze to „wielkie i wspaniałe dzieło”, które ma też wymiar cywilizacyjny. Ta pamięć o naszych przodkach, nie tylko w znaczeniu bezpośrednim – „krew z krwi, pradziadkach” – ale też szerokim, „pokazuje, jak bardzo cywilizowani jesteśmy.

Uroczystości uświetnił występ chóru ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach (woj. dolnośląskie), prowadzony przez Marzenę Jabłońską. Wszyscy wolontariusze przy akompaniamencie podharcmistrza i drużynowego legnickiej 710 Drużyny Wędrowniczej „Kedyw” im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego odśpiewali „Modlitwę za Ojczyznę”.

dr Beata Skwarek

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.