Logo Legnica24h.pl
Reklama
Koparka Jawor - roboty budowlane
Logo Legnica24h.pl
© Materiały prasowe / PWSZ Legnica

Udostępnij:

W Akademiku o Historii Jazzu

Muzyka|Edukacja

W Domu Studenta PWSZ w Legnicy, 21 lutego 2019 roku odbędzie się kolejny koncert z cyklu Witelon Jam Session.

Tym razem oprócz muzyki z różnych etapów rozwoju jazzu będziemy mogli poznać historię i główne nurty muzyczne. Podczas koncertu, usłyszymy między innymi kilkanaście kompozycji, które ukażą historię jazzu w pigułce. Od wczesnych lat 20-tych XX w., poprzez swing, be-bop, cool, free jazz, fusion i nurty współczesne.

Witelon Jam Session w PWSZ im. Witelona w Legnicy kontynuuje tradycję wspólnego muzykowania, która narodziła się w Stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku. Wyrażenie „jam session” pochodzi od zwrotu „to jam”, co w amerykańskim żargonie oznacza „grać jazz dla własnej przyjemności”. Pierwotnie muzycy spotykający się na jam jession byli bardzo hermetyczną grupą, unikali większego audytorium, dlatego też spotykali się nocami w małych klubach. Nowi uczestnicy takich spotkań przyjmowani byli tylko po uprzedniej weryfikacji muzycznej oraz przy niezwykle dużym zaangażowaniu w muzykę jazzową. Podstawowymi czynnikami spajającymi pojedynczy występ improwizowany były i są wzory rytmiczne oraz harmoniczne.

Historia jam session jest równie bogata, jak cała historia jazzu, zaś tradycja wspólnego muzykowania zwana „Jam Session” towarzyszy wszystkim stylom od jazzu aż po muzykę rockową czy alternatywną.

Witelon Jam Session zainicjowany został przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Witelona w Legnicy jesienią 2013 roku. Podczas pięcioletniego cyklu zrealizowanych zostało wiele muzycznych pomysłów i spotkań tematycznych, podczas których wystąpili zaproszeni goście, m.in. amerykańscy gitarzyści Mitch Chmara oraz Mike Russell.

Jednym z najważniejszych efektów spotkań Witelon Jam Session jest zjednoczenie legnickiego środowiska muzycznego, skupiającego się wokół muzyki jazzowej oraz jej pochodnych. Niezwykle cennym aspektem jest również umożliwienie zaistnienia na scenie młodym adeptom muzyki improwizowanej. Dlatego też na koncerty z cyklu Witelon Jam Session zapraszamy muzyków, którzy chcieliby się włączyć do wspólnego jammowania.

Dom Studenta PWSZ im. Witelona
Wyznacz trasę
 
21 lutego 19:00
 
Dom Studenta PWSZ im. Witelona
 
wstęp wolny

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.