Logo Legnica24h.pl
Reklama
Koparka Jawor - roboty budowlane

Koncert Chóru Madrygał w sobotę

Chór Madrygał wystąpi 23 października o godz. 17:00 w Sali Królewskiej (wejście od ul. Bilsego). Bilety w cenie 5 zł dostępne są w Galerii Satyrykon.

© Materia??y prasowe / LCK

Chór "Madrygał", który w roku 2019 obchodził jubileusz 70-lecia działalności, został założony w 1949 r. przez Henryka Karlińskiego przy Szkole Podstawowej nr 1 jako chór dziecięcy. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku działał jako zespół legnickich szkół średnich: Liceum Handlowego, Technikum Energetycznego i Technikum Samochodowego, a następnie przekształcił się w chór osób pracujących. Po śmierci Henryka Karlińskiego opiekę nad chórem przejął Cezary Radczak, który był dyrygentem chóru w latach 1979-2004. Podczas dyrygentury Cezarego Radczaka chór "Madrygał" występował z koncertami m.in. we Francji, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Włoszech, na Węgrzech. Cezary Radczak za działalność muzyczną otrzymał szereg odznaczeń: Zasłużony Działacz Kultury, Srebrny i Zloty Krzyż Zasługi, Nagrody Miasta Legnicy, Medal Papieski, Medal za zasługi dla Diecezji Legnickiej. Od roku 2004 funkcję dyrygenta pełni Dariusz Rzonca.

"Madrygał" od wielu lat współpracuje z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną, wykonując wielkie formy wokalnoinstrumentalne, współpracował też z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, z którą zaprezentował m.in. "Requiem" W.A. Mozarta.

Chór uczestniczył w oprawie mszy św. celebrowanej w Legnicy przez Ojca Świętego, wystąpił także przed Nim w Watykanie. Ma na swoim koncie prawykonania: kantaty "Tu es Petrus′ Mariana Sawy, skomponowanej na przyjazd Jana Pawła II do Legnicy, "Mszy legnickiej" Stanisława Moryto, napisanej dla chóru i jemu dedykowanej, a także kantaty "Cantate Domino" Mariana Sawy, skomponowanej na jubileusz 50-lecia zespołu. W swoim repertuarze posiada utwory zarówno współczesne, jak i dawne. Pieśni ludowe pochodzą i z Polski, i z przeróżnych krajów, nawet odległej Afryki. W repertuarze ma również utwory religijne, negro spirituals, gospel, a także małe i wielkie formy muzyczne. Obecnie chór liczy 40 osób.

W ciągu ponad 70 lat istnienia "Madrygał" dał kilka tysięcy koncertów w kraju i poza granicami Polski, a m.in.: w Niemczech, Czechach, Bułgarii, Francji, Ukrainie we Włoszech i na Węgrzech. Chór reprezentował Legnicę koncertując także w miastach partnerskich: Miśnia, Wuppertal, Roanne, Blansko, Drohobycz.

Chór "Madrygał" przez lata swojej działalności udowadnia jak bardzo związany jest z miastem Legnica. Dowodem tego jest choćby ilość wydarzeń kulturalnych odbywających się na terenie miasta Legnica oraz w miejscowościach ościennych, wspieranych gościnnie przez reprezentantów Chóru Madrygał", a także ilość koncertów, które odbywają się rokrocznie, cieszących się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. Jednocześnie członkowie chóru prowadzą działalność kształcącą muzycznie zarówno nowych członków chóru, jak i osoby zupełnie niezwiązane z chórem. Na swoim koncie chór posiada również szereg nagród o znaczeniu regionalnym oraz ogólnopolskim.

Ponownie należy podkreślić, iż w ciągu ponad 70 lat istnienia "Madrygał" dał kilka tysięcy koncertów w kraju i poza granicami Polski, a m.in.: w Niemczech, Czechach, Bułgarii, Francji, Ukrainie we Włoszech i na Węgrzech, a także w miastach partnerskich Legnicy: Miśnia, Wuppertal, Roanne, Blansko, Drohobycz, wspaniale reprezentując i promując nasze miasto.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia zdobyte przez Chór Madrygał oraz projekty, w których chór uczestniczył:

 • I nagroda na Centralnym Festiwalu Zespołów Amatorskich w Warszawie (1953),
 • II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Warszawie (1954),
 • główna nagroda w Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat 8" (1975),
 • główna nagroda w VIII Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Legnicy (1982),
 • I miejsce kat. chórów w Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Legnicy (1987),
 • wyróżnienie za wykonanie muzyki sakralnej na Festiwalu Chóralnym w Fivizzano (Włochy,1999),
 • III miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy (2003),
 • Wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na XVII na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego (Rumia 2005 ),
 • I miejsce w kategorii chórów mieszanych na I Festiwalu Chórów "Silesia Cantat"
 • w Głogowie (2006),
 • II miejsce w kategorii chórów mieszanych na I Konkursie Chóralny im. Wacława
 • z Szamotuł w Szamotułach (2007),
 • Srebrny Dyplom w kategorii chórów świeckich na IV Ogólnopolskim Konkursie
 • "Ars Liturgica" Gniezno (2010),
 • Występ chóru podczas superwidowiska HISZPAŃSKA NOC Z CARMEN Zarzuela show, najbardziej spektakularnego wydarzenia organizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016,
 • Srebrny Dyplom podczas Turnieju Chórów LEGNICA CANTAT w roku 2017.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.