Logo Legnica24h.pl
Reklama

Dzieci z obwodu lwowskiego dojadą do szkół głogowskim autobusem, który trafił do Fundacji LSSE

Komunikacja Miejska w Głogowie przekazała jeden ze swoich autobusów na potrzeby Fundacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

© Materiały prasowe / LSSE

Decyzja ta jest wynikiem apelu, który wystosowały władze Ukrainy. Konsul Generalna RP we Lwowie zwróciła się z prośbą o pomoc do polskich miast oraz instytucji. Dzięki współpracy władz miasta Głogowa z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Fundacją LSSE udało się zrealizować ten projekt. Do symbolicznego przekazania autobusu doszło podczas briefingu prasowego, 26 września na terenie głogowskiej bazy Komunikacji Miejskiej.

Od początku wojny lokalne placówki oświatowe w samym obwodzie lwowskim przekazały dla wojska na front 87 autobusów szkolnych, które zapewniały transport dzieci z odległych obszarów wiejskich do placówek edukacyjnych, a później ewakuowały mieszkańców z terenów objętych działaniami zbrojnymi. Od września wznowiono naukę dla dzieci w obwodzie lwowskim i ponad 26 tysięcy uczniów wewnętrznie przesiedlonych na ten teren. Szkoły nie mają środków na zapewnienie nowego transportu uczniom, dlatego proces dydaktyczny jest mocno utrudniony.

Podczas jednej z wizyt na Ukrainie, prezes LSSE, Przemysław Bożek spotkał się m.in. z Elizą Dzwonkiewicz, Konsul Generalną Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie. Otrzymał wtedy prośbę o pomoc w znalezieniu autobusów szkolnych.

"Wierzymy, że takie działania pomogą usprawnić proces edukacyjny w obwodzie lwowskim dzieciom, które zmuszone były opuścić swój rodzinny dom, a także przyspieszyć adaptację do ich nowej sytuacji życiowej. Autobusem będą dojeżdżały dzieci polskie i ukraińskie do polskich szkół na Ukrainie. Takie gesty mają znaczenie i przyczyniają się do budowania trwałych więzi i dobrych relacji Polaków z Ukraińcami. Jako naród polski masowo ruszyliśmy z pomocą uciekającym. Otworzyliśmy swoje serca, ale też swoje domy. Jako Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Fundacja LSSE, od ponad 7 miesięcy nieustannie organizujemy pomoc i nie planujemy się zatrzymywać" – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

"Z LSSE współpracujemy na wielu płaszczyznach. Zarówno po stronie gospodarczej – to wspólne projekty inwestycyjne czy też Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego, ale także doskonale rozwija się współpraca na gruncie społecznym. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli wesprzeć rodaków na Ukrainie – szczególnie, że będą to dzieci, które w wyniku wojny mają utrudniony dojazd do polskich szkół. Przypomnę, że będzie to kolejny pojazd, który zostanie przekazany przez głogowian na rzecz Ukrainy. Przekazywany autobus jest pojazdem używanym, ale – co podkreślam – w pełni sprawnym, który z pewnością będzie służył kolejne tysiące kilometrów, najbardziej potrzebującym tego dziś dzieciom" – zauważa Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

"Fundacja LSSE przekazała już na rzecz Ukrainy pomoc wartą ponad 1,5 mln złotych – w tym środki finansowe, transporty ze sprzętem medycznym, produkty żywnościowe i artykuły higieny osobistej. Oprócz pomocy typowo materialnej, razem z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną organizujemy liczne konferencje, szkolenia, warsztaty i inne spotkania dotyczące wyzwań powstałych wskutek działań wojennych, jak i tych, które powstaną w przyszłości powojennej" – dodaje Agnieszka Bartkowiak, wiceprezes Fundacji LSSE.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.