Logo Legnica24h.pl
Reklama
Allatonce jaworska hurtownia wielobranżowa


Jakub Malicki

Czego zakazuje projekt Stop Pedofilii?

To w końcu jak, będą te kary za rozmawianie z nieletnim o seksie, czy nie będą? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to zapraszam do przeczytania analizy obywatelskiego projektu ustawy Stop Pedofilii.

© Materia??y prasowe / PWSZ Legnica / Zbigniew Gol

Bo w końcu warto dowiedzieć się, co zmieni taka ustawa, jeśli zostanie uchwalona. Co prawda niektórym ten brak wiedzy nie przeszkadza w obfitym komentowaniu projektu na mediach społecznościowych, ale postaramy się jednak przeanalizować projekt krok po kroku.

 

Kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Tak brzmi pierwszy ustęp tego projektu. Prowadza on karę za publiczne propagowanie lub pochwalanie pedofilii.

 

Tej samej karze podlega, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego.

Aby dobrze to zrozumieć, trzeba przypomnieć sobie o dwóch sprawach:

Małoletni to w polskim prawie człowiek, który nie skończył 18. roku życia. I nie znajduje się w związku małżeńskim. Bo jeśli wstąpił w związek małżeński, to choćby miał mniej niż 18 lat nie jest już małoletni. Taka ciekawostka.

Polskie prawo dopuszcza do współżycia osoby, które ukończyły 15. rok życia. Współżycie z takimi osobami jest w pełni legalne.

Ustęp drugi wprowadza karę dla osób, które propagują albo pochwalają podejmowanie przez osoby poniżej osiemnastego roku życia współżycia płciowego. Nadal będzie można współżyć o osobą, która ma skończone 15 lat, w tym aspekcie nic się nie zmienia. Nie będzie jednak zezwolenia na publiczne pochwalanie takiego obcowanie płciowego. Publiczne pochwalanie współżycia osób „powyżej 18stki” nie ulega zmianie i nie będzie podlegało karze.

 

Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w §2 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Właściwie nie ma co tłumaczyć, bo to jest to samo, co w ustępie drugim. Różnica dotyczy górnej granicy kary. Jeśli ktoś będzie wychwalał lub promował seks z udziałem osoby, którą można współżyć (powyżej 15. roku życia), ale małoletnią, nie zdolną do brania pełnej odpowiedzialności (poniżej 18. roku życia) korzystając ze środków masowego przekazu, to kara może być wyższa.

 

Kto propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej, działając w związku z zajmowaniem stanowiska, wykonywaniem zawodu lub działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi albo działając na terenie szkoły lub innego zakładu lub placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Nadal chodzi o to samo: pochwalanie lub propagowanie współżycia osób między 15stym a 18stym rokiem życia. W przypadku ustępu czwartego mowa jest nie o aspekcie publicznym, ale bardziej prywatnym. Jeśli nauczyciel, lekarz, ksiądz-katecheta czy wychowawca itd. będzie osobę w wieku 15 lat zachęcać do współżycia (ze sobą lub kimś innym), to popełni przestępstwo.

 

Projekt ustawy polega właśnie na tym. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, będzie zabraniać dwóch zachowań. Po pierwsze pochwalania i propagowania pedofilii, a po drugie pochwalania i propagowania współżycia osób między 15stym a 18stym rokiem życia. Każdy może to ocenić jak chce, ale dobrze aby wiedział, czego ten projekt dotyczy.  

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.