Logo Legnica24h.pl
Reklama

Sprawdź, co będzie się działo w Galerii Sztuki

Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza na wydarzenia w tym tygodniu. Na wszystkie spotkania i wystawy wstęp wolny.

© Materiały prasowe / Galeria Sztuki w Legnicy

Czy można tekst oglądać, a obraz czytać?

28 Września (czwartek)
godz. 18:00
Otwarta Pracownia Sztuki | Chojnowska 19
wstęp wolny

Pomiędzy obrazami i słowami - Magdalena Mądra
Przypomnę o ciekawych relacjach literatury i fotografii, które pojawiły się niedługo po XIX-wiecznych narodzinach obrazów opartych na światłoczułości. Medium, prezentowane i używane przez literaturę, nabrało sił wraz z przemianą modelu percepcji i reprezentacji: z zakorzenionego w wyobraźni i słowie, w widzialny i naoczny, ikonocentryczny. Dziś fotografia na nowo ustala relacje ze słowem, i na odwrót, w performatywnym splocie prowokując do czytania obrazu i oglądania tekstu. Przyjrzymy się wybranym pracom artystycznym spod szyldu transmedialnej fototekstualności. Jeśli czas pozwoli, zaprezentuję coś ze swoich realizacji.

Z miłości do liter - Monika Fedorowicz
Moje obrazy tworzę z wielu maleńkich kawałków papieru sklejonych ze sobą w trójwymiarową całość. Odnajduje je i wydzieram z kolorowych magazynów i przeczytanych książek. Elementy łączę na bieżąco, bez poprawek. Ta technika zawieszona pomiędzy mozaiką a kolażem jest wynikiem moich długich poszukiwań techniki niepowtarzalnej. Nie da się dwa razy w ten sam sposób przedrzeć papieru i w ten sam sposób zestawić kawałków. Wybierając druk jako tworzywo nadaje wydawnictwom zupełnie nową wartość. Przeczytane raz często dla jednego fragmentu, artykułu tracą swoją przydatność. Każdy wybrany przeze mnie kawałek jest ważny. To jak na siebie wpływają daje za każdym razem nieoczekiwane efekty.  
Druk towarzyszy mi również w innych obszarach pracy twórczej. Kształty liter, kompozycje szpalt tekstów są dla mnie bardzo inspirujące. Wykorzystuje je na wielu płaszczyznach, w biżuterii, dekoracji wnętrz a nawet w codziennych czynnościach. Zachęcam wszystkich żeby razem ze mną przyjrzeli się wydawnictwom również z takiej strony.

ZACZYTANI

28 Września (czwartek)
godz. 18:00 Spotkanie autorskie z Moniką Fedorowicz i Magdaleną Mądrą
Otwarta Pracownia Sztuki | ul. Chojnowska 19

29 Września (piątek)
Godz. 16:00 warsztaty tworzenia zakładek do książek
Otwarta Pracownia Sztuki | ul. Chojnowska 19
zapisy: galeria@galeria.legnica.eu!
Godz. 17:00 - 20:00 Book Truck - Mobilna Księgarnia Tajnych Kompletów
Godz. 17:00 Stop Nienawiści - spotkanie z Piotrem Buśko
Galeria Sztuki | Pl. Katedralny 1

30 września (sobota)
godz. 11:00 Czytanie na dywanie
wymiana ubrań, gier, zabawek i akcesoriów dziecięcych (przynieś 3, wymień się!)
wymiana roślin (roślina za roślinę)
niespodzianka – animacja czasu wolnego
Galeria Sztuki | Pl. Katedralny 1

Projekt Zaczytani dobiega końca!

W czwartek będziemy gościć twórczynie zajmujące się tekstem-obrazem. Będziemy dyskutować o estetyce tekstu i różnicy między czytaniem a oglądaniem.

W piątek poznamy Piotra Buśko - aktywistę, organizatora wrocławskiego Marszu Równości, tworzącego stowarzyszenia Kultura Równości i koordynatora Równego Miejsca Centrum LGBT+ Wrocław, który opowie jak niejednokolorowo można (i trzeba!) czytać rzeczywistość.

Po raz drugi przyjedzie do nas Book Truck - księgarnia na kółkach Tajnych Kompletów. W rynku nabędziecie wyjątkowy wybór dobrych i najlepiej wydanych książek dla dzieci i dorosłych.

Zapraszamy też młodzież i dzieci z rodzicami na ostatnie warsztaty „książkowe”, gdzie stworzymy zakładki z makramy.

KURTYNY [ŚWIETLISTOŚĆ I BŁYSK]

29 września - 26 listopada 2023
WT - ND 12:00 - 18:00
Galeria Sztuki w Legnicy | pl. Katedralny 1
partner: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
produkcja: Publish Art
wstęp wolny

Światło na materii

Film na i w obrazie, materia światła krążąca pomiędzy nimi, scalająca, żywa i nieżywa otwierają potencjalnie niekończący się obraz przestrzenny, mogą być jednym ze sposobów istnienia przestrzeni nie-wizualnej a świetlanej.

Kurtyny Łącznego są chwilowym i ułudnym obrazem/filmem, który czasem może rozbłysnąć. Jak komentuje autor „Przestrzeń światła wymusza zmiany w scenariuszu”.

W wystawie światło staje się głównym bohaterem. Pozbawione zbędnych, rozpraszających szczegółów jest głównym aktorem, ożywiającym malarskie kurtyny. „Artysta rejestruje światło w obszarze obrazu w wyodrębnionych pionowych polach kurtyny. Wygenerowany zostaje osobno każdy z fragmentów światła, podkreślając […] falisty ruch fotonów. Fala światła powstaje w wyniku ruchu, […]. Wtedy właśnie pojawia się światło odbite, światło mające kolor.”

artysta: Jakub Łączny
kurator: Bogusław Deptuła
wernisaż 29 września godz. 18.00

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.