Logo Legnica24h.pl
Reklama
SofaMeble.pl - Eleganckie meble tapicerowane
Baseny ogrodowe, materace i akcesoria - sklep NajlepszeBaseny.pl

Rośnie kolejowe muzeum w Legnicy

Kolejna zabytkowa lokomotywa stanęła przy dworcu kolejowym w Legnicy. Odrestaurowanie elektrowozu było możliwe dzięki wsparciu Kolei Dolnośląskich, które ufundowały niezbędne materiały i farby.

© Materiały prasowe / Komunikacja Plus

Malaturę i brakujące elementy uzupełnili pracownicy Dolnośląskiego Zakładu PKP Cargo S.A. z Legnicy.

Renowacja zabytkowego elektrowozu ET21-548 to kolejny i z pewnością nie ostatni efekt współpracy PKP Cargo i Kolei Dolnośląskich przy odnawianiu zabytków kolejnictwa. Dwie odrestaurowane maszyny można podziwiać na bocznicy legnickiego dworca kolejowego. Kolejnych pięć czeka na modernizację w Punkcie Utrzymania Taboru w legnickim oddziale PKP Cargo. Ostatni zaplanowany do remontu egzemplarz oczekuje na odbiór i przewiezienie do Legnicy z Węglińca.

"Cieszę się, że współpraca Kolei Dolnośląskich z PKP Cargo w zakresie ratowania zabytków kolejnictwa nabiera rumieńców. Zapomniany tabor niszczał od lat. U nas będzie miał prawdziwą emeryturę i będzie podziwiany. Chcemy kontynuować ten projekt, a na renowację czekają kolejne zabytkowe maszyny. Widząc pasję i zaangażowanie kolegów z PKP Cargo wierzę, że stworzymy w Legnicy muzeum cieszące nie tylko kolejowych pasjonatów" – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Remont był możliwy dzięki zaangażowaniu pracowników Dolnośląskiego Zakładu PKP Cargo S.A. z Legnicy: Sebastiana Derkacza, Łukasza Weltera oraz Marcela Durbajło, którzy „po godzinach” przez prawie pięć miesięcy pracowali przy renowacji elektrycznej lokomotywy. Pasjonaci niejako ratują od kasacji czy sprzedaży lokomotywy, które są związane z Dolnym Śląskiem. Odnawiają je, pozyskują brakujące części i przywracają im dawną świetność.

"Sprowadziliśmy lokomotywy z kolegami, ponieważ chcemy je zachować dla kolejnych pokoleń. Wśród nich są prawdziwe perełki, ostatnie w Polsce egzemplarze maszyn przed modernizacją, w oryginalnych schematach" – mówi Łukasz Welter, maszynista w sekcji przewozów i eksploatacji PKP Cargo w Legnicy.

Trudno oszacować liczbę godzin pracy przy renowacji lokomotywy elektrycznej ET21-548. Jej remont nie byłby jednak możliwy bez wsparcia finansowego ze strony Kolei Dolnośląskich, które ufundowały niezbędne materiały oraz farby. Do pomalowania ważącej 113 ton lokomotywy zużyto, aż 75 litrów farby: czarnej, ciemnej i jasnej zielonej, a także żółtej i czerwonej, którymi pomalowano pantogarfy.

"To prawdziwa gratka zwłaszcza dla młodszych osób, aby zobaczyć takie unikaty, poznać ich historię czy możliwości. My np. nie jeździliśmy nigdy na parowozach, znamy je z opowiadań starszych kolegów po fachu. To od nich wiemy dokąd jeździły, jak i ile pracy wkładano w ich utrzymanie" – mówi Sebastian Derkacz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” PKP Cargo w Legnicy.

Jest szansa i nadzieja na to, aby w przyszłości, w pobliżu legnickiego dworca powstało plenerowe muzeum kolejnictwa.

"Liczymy na dalszą dobrą współpracę z Kolejami Dolnośląskimi i PKP Nieruchomości, aby w przyszłości nasza ekspozycja przerodziła się w mini muzeum z prawdziwego zdarzenia" – mówi Marcel Durbajło, zastępca naczelnika działu utrzymania taboru w Dolnośląskim Zakładzie PKP Cargo.

Zarówno parowóz jak i elektrowóz można bezpłatnie zwiedzać. Po wcześniejszej rezerwacji terminu, możliwe jest zwiedzanie także wnętrza kabin maszynisty.

Reklama

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Zorro
Zorro3 kwietnia 2022 o 11:38
Jedna z tych lokomotyw jest ukradziona z Jeleniej Góry. Złodziejem jest miasto Legnica.
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.