Logo Legnica24h.pl
Reklama

Legnica wciąż oddycha SREBREM

W Legnicy wciąż czynne są dwie wystawy związane z tegoroczną, jubileuszową edycją Legnickiego Festiwalu SREBRO.

© Materiały prasowe / Galeria Sztuki w Legnicy

W Muzeum Miedzi jeszcze do połowy września  oglądać można HandMade – polską sztukę srebra lat 1945 – 1979 - wyjątkową wystawę, prezentującą korzenie współczesnego polskiego złotnictwa i jego rozwój w latach powojennych. Ekspozycja została zorganizowana przez Galerię Sztuki  przy kuratorskiej współpracy  dr Krystyny Nowakowskiej. Powstała  w oparciu o zbiory Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym. Część prezentowanych prac pochodzi również z prywatnej kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz  - współzałożycielki firmy YES Biżuteria.

Wystawa ukazuje wybrane prace powstałe w latach 1945 - 1979 (datą graniczną jest data I Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych SREBRO, który odbył się w Legnicy). Prezentowane są na niej prace polskich powojennych mistrzów złotnictwa (Henryka Grunwalda, Józefa Fajngolda, Mamerta Celmińskiego, Jadwigi i Jerzego Zaremskich) oraz te powstałe w Spółdzielniach Pracy Rękodzieła Artystycznego takich jak Imago Artis, Orno, Warmet czy  Rytosztuka. Dodatkową atrakcją wystawy jest oryginalny stół z pracowni złotniczej Józefa Fajngolda.

Ta wystawa pokazuje, w jaki sposób zmieniały się tendencje oraz sposób patrzenia na sztukę złotniczą w najtrudniejszych, powojennych latach, jak oryginalnie polscy twórcy podchodzili do srebra. Uwidacznia też przełom, jaki dokonał się w tej dziedzinie i jak wkraczała ona w nowoczesność, budując swoją autonomię wśród sztuk plastycznych – mówią organizatorzy.

Natomiast do Otwartej Pracowni Sztuki (ul. Chojnowska 19) zapraszamy na wystawę pt. 40 lat SREBRA w Legnicy. Jest to nowocześnie zaaranżowana prezentacja materiałów informacyjnych i archiwalnych ukazujących najciekawsze momenty z 40-letniej historii legnickiego SREBRA. Na wystawie zobaczyć można m.in. najciekawsze prace, które brały udział w legnickich konkursach sztuki złotniczej, zdjęcia, filmy, i wydawnictwa związane z Festiwalem. Wystawa powstała z myślą o legniczanach, którym SREBRO towarzyszy od początku swojej historii, w trakcie której stało się  jedną z najważniejszych w Europie, międzynarodową imprezą prezentującą współczesną, awangardową biżuterię.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.