Co zrobić gdy docieplenie kamienicy z zewnątrz jest zabronione?
Termoizolacja budynków znajdujących się w obszarze podlegających ochronie konserwatora zabytków budzi wiele emocji.
Zarówno ze strony osób, które zamieszkują obiekty zabytkowe silnie wymagające docieplenia, bo jest w nich po prostu zbyt zimno, aby we w miarę rozsądnych pieniądzach móc ogrzewać mieszkanie do uzyskania poziomu komfortu cieplnego, jak i dla osób, które przyglądają się rujnowaniu walorów estetycznych – historycznego autentyzmu - obiektów zabytkowych. Najczęściej chodzi o kamienice wybudowane przed II Wojną Światową, które – mimo że są piękne, wymagają rozlicznych remontów.
Nagła potrzeba ocieplenia zabytkowej kamienicy – lepiej nie rób tego na własną rękę
Najtrudniejsza sytuacja panuje oczywiście wtedy, gdy, po pierwsze, termoizolacja to temat naglący, bo mieszkania w budynku tak długo, jak jest w nich zimno, nie będą używane. Po drugie, jest to temat trudny wtedy, gdy kamienica ma elewację bogatą w detale architektonicznie, których nie da się zwyczajnie wyłożyć styropianem lub płytą PIR. Ci, którzy się na to decydują narażają się na otrzymanie kary oraz na otrzymanie nakazu przywrócenia elewacji do stanu jak najbliższego temu, który trwał przed rozpoczęciem prac termoizolacyjnych.
Docieplenie starej kamienicy od wewnątrz alternatywą dla kosztownej termomodernizacji elewacji
Jednym ze sposobów docieplenia starej kamienicy jest oczywiście docieplenie budynku od wewnątrz. Istnieją specjalistyczne firmy, które oferują dobrej jakości materiały termoizolacyjne do docieplania budynków zabytkowych od wewnątrz oraz służą kompleksowym doradztwem w tym zakresie. We Wrocławiu fenomenalna pod tym względem dociepleń starych zabytkowych kamienic jest firma JMA Partner, na której szkolenia na temat metod termoizolacji obiektów zabytkowych warto się wybrać, gdy chcemy zaznajomić się z nowoczesnymi sposobami docieplania tak trudnych konstrukcji.
Dlaczego kwestia docieplenia kamienicy od wewnątrz jest trudna do przeprowadzenia?
Aby poprawnie wykonać ocieplenie budynku od wewnątrz, konieczne jest wykonanie kompleksowego pomiaru bilansu energetycznego dla całego budynku. Obliczenia robimy po to, aby ustalić najlepsze parametry ocieplenia, które, gdy już będzie zainstalowane, nie doprowadzi do wyziębienia przegród cieplnych. Następnie, należy zadbać o sprawną wentylację i rekuperację. Podczas ocieplania należy skupić się szczególnie na dobrym wyizolowaniu termicznym przegrody oddzielającej parter od piwnicy, a także na zabezpieczeniu przed wyziębieniem stropu. Bardzo pomocne jest także odpowiednie izolowanie dachu oraz wykorzystanie takich możliwości, jak np. pianka rezolowa do izolacji ścian wewnętrznych w takich miejscach jak krawędzie budynku, czy wnęka grzejnikowa.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Reklama
Reklama
Najczęściej komentowane
Ostatnie opinie
Cichy wielbiciel Pani Marta jest ładna. Zakochać się można :)
10 listopadaMarta Bilejczyk-Suchecka nowym dyrektorem Legnickiego Centrum Kultury