Logo Legnica24h.pl
Reklama

Gawęda o Lwowie i Orlętach

Żeby mówić o Lwowie nie wolno go wyodrębniać ani wymazywać z historii Polski, bowiem wyrastał w czasie gdy budowała się Rzeczypospolita w XIII w.. Promieniował na cały kraj i Europę.

© Joanna Kielar

   Refleksją o historii i pamięci rozpoczął swój wykład - gawędę dawny legnicki nauczyciel Technikum Elektroenergetycznego, wykładowca uniwersytecki, publicysta, dramaturg, prozaik i poeta, goszczący wielokrotnie w Legnicy oraz  Duszpasterstwie Ludzi Pracy'90. Jako, że listopad jest miesiącem pamięci o naszych świętych i zmarłych oraz związany  z wydarzeniami lat 1918-1919  czyli obroną Lwowa przed oddziałami wojsk ukraińskich,  Stanisław Srokowski wystąpił z opowieścią 0 Orlętach czyli Lwowie pierwszej połowy XX  wieku.

Historia będąc wiedzą o przeszłości, tradycji i pamięci ma dla nas ogromne znaczenie. Jeśli pozwolimy by w naszej pamięci powstawały luki i wyrwy, jeśli pogubimy fakty, znaki, ludzi, obrazy: "już ich nie ma", mówił. Pamięć to  budowanie tożsamości, która pozwala nam zrozumieć siebie samych, umożliwia komunikację na poziomie rodzinnym, społecznym i politycznym: "bez pamięci jesteśmy zupełnie niezrozumiali", "pamięć jest klejem który skleja cały świat", kontynuował Pan Srokowski.

Ważna jest pamięć o II Rzeczypospolitej, której  przywrócenie na mapy Europy nastąpiło wraz z zakończeniem I wojny światowej w 1918r. De facto na Kresach, przedłużył ją konflikt o ustalenie granic wschodniej Polski (min. obrona Lwowa) mający swoje konsekwencje w dalszych dziejach Polski.

 

"We Lwowie mieszkają głównie Polacy (65%), Żydzi (10%), Rusini i Ukraińcy (5%). Ukraińcy chcą stworzyć własne Państwo. Niespodziewanie, (lwowianie) budzą się rano o świcie. Co widzą? Widzą flagi ukraińskie rozwieszone po całym Lwowie, po ulicach chodzą ukraińscy żołnierze..."* opowida S. Srokowski  o pierwszym dniu  listopada 1918r.. Ukraińcy, wyprzedzając proces organizowania się odrodzonego państwa polskiego, zawłaszczają miasto i powołują Ukraińską Republikę Ludową ze stolicą we Lwowie. Lwów nie ma wówczas wojska i do obrony miasta przystępują uczniowie szkół powszechnych, gimnazjów, studenci i harcerze:

"Ta początkowa mała grupka 34. młodych chłopaków i dziewczyn rzuciła się na posterunki, zdobyła broń i wieczorem tego samego dnia, zorganizowane struktury młodego pokolenia liczyły 1000 osób. Mogły się już bronić, atakować, walczyć..."*.

Do lwowskich "Orląt", stopniowo dołączali żołnierze wracający z dawnych zaborów oraz dowódzcy rozpoczynający tworzenie właściwych struktur wojskowych. Walki trwały do 22 listpada i zakończyły się wyrzuceniem Ukraińców ze Lwowa. Wojna, opłacona "daniną krwi" trwała jeszcze poza Lwowem  do 1919r.

Wszystkich zainteresowanych gawędą kresową Stanisława Srokowskiego zapraszamy do jej wysłuchania na stronach: Duszpasterstwa Ludzi Pracy' 90, legnickiego Radia Plus.

 

 

 

* wszystkie cytaty pochodzą z wykładu S. Srokowskiego

*Byliśmy Państwem mającycm 35 mln obywateli o niezwykle skomplikowanej strukturze narodowościowej i społecznej w której 23 mln stanowili Polacy "z dziada pradziada". Pozostałą część stanowili Rusini - Ukraińcy (5 mln), Żydzi (3,5 mln co stanowiło 10% całej populacji europejskiej), Białorusini (2 mln), Niemcy (ok. 1 mln), Rosjanie (200  tys.,), Romowie (10 tys.), Ormianie (20 -30 tys.), Węgrzy, Rumuni, Bułgarzy, Turcy, Grecy i inni.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.