Logo Legnica24h.pl
Reklama
SofaMeble.pl - Eleganckie meble tapicerowane
Baseny ogrodowe, materace i akcesoria - sklep NajlepszeBaseny.pl

Porwanie rodzicielskie - Kiedy rodzic porywa dziecko?

Porwanie rodzicielskie, pomimo tego, że jest ewidentnym naruszeniem ustalonych przez sąd lub na drodze ugody zasad, nie zawsze traktowane z odpowiednią powagą przez ograny ścigania oraz instytucje stojące na straży praw dziecka.

© Materiały prasowe / Whitepress

Wynika to z faktu, że w myśl polskiego prawa nie zawsze jest ono przestępstwem - choć stanowi wyraźne naruszenie prawa drugiego z rodziców do spędzania czasu ze swoim dzieckiem. Kiedy mówimy o porwaniu rodzicielskim? Co zrobić w takiej sytuacji i gdzie szukać pomocy?

Kiedy rodzic porwał dziecko?

Sytuacje, w których doszło do porwania dziecka, mogą być bardzo różne, podobnie jak motywacja rodzica, który zdecydował się na taki krok. Nierzadko za porwaniem stoi niewiedza, chęć zemsty, problemy z komunikacją, uniemożliwiające porozumienie, a nawet skargi ze strony samego dziecka. Jeśli do porwania doszło przez rodzica, którego prawa rodzicielskie zostały ograniczone (np. sąd wyznaczył drugiego rodzica jako opiekuna prawnego) - co ma miejsce najczęściej podczas rozwodu czy separacji - wówczas mowa o uprowadzeniu dziecka, które jest przestępstwem w myśl prawa i po zgłoszeniu będzie ścigane przez Policję, a sam incydent może mieć wpływ na toczące się postępowanie sądowe w kontekście prawa rodzicielskiego (jeśli jeszcze trwa). Podczas postępowania sądowego jeden z rodziców może bowiem wystąpić o zabezpieczenie przy nim miejsca pobytu dziecka i w takiej sytuacji zabranie dziecka spod jego kurateli również jest przestępstwem.

Czy porwanie rodzicielskie jest przestępstwem?

Niekoniecznie, w odróżnieniu od wymienionych sytuacji nieco inaczej wygląda sprawa, kiedy sąd przyznał równe prawa rodzicielskie obojgu rodziców, trwa jeszcze postępowanie (i nikt nie wystąpił o zabezpieczenie miejsca pobytu dziecka) lub nie zostało ono jeszcze rozpoczęte. Wówczas nie mówimy o uprowadzeniu, ale o porwaniu rodzicielskim, które w myśl przepisów nie jest przestępstwem. Trudno będzie również rodzicowi zmotywować Policję i instytucje zajmujące się ochroną nieletnich do działania, ponieważ nie ma mowy o naruszeniu prawa, tylko o rodzinnym sporze. Czy ojciec ma prawo zabrać dziecko bez zgody matki? Odebranie dziecka ze szkoły bez wiedzy drugiego rodzica czy wzięcie go na przejażdżkę jest czymś całkowicie normalnym w sytuacji, gdy małżonkowie dobrze się ze sobą dogadują, natomiast kiedy mowa o separacji czy podczas postępowania rozwodowego, to taka sytuacja może wywołać dużo stresu, pozbawić drugiego rodzica prawa do spędzania czasu ze swoim dzieckiem czy po prostu uniemożliwić mu spełnianie swojej władzy rodzicielskiej. Dlatego, pomimo iż nie jest to formalne przestępstwo, to z całą pewnością nie jest to sprawa błaha. Co można zrobić?

Co zrobić, kiedy dochodzi do porwania rodzicielskiego?

Najważniejsze jest zdefiniowanie czy mamy do czynienia z uprowadzeniem, czy z porwaniem rodzicielskim. W tym pierwszym przypadku mówimy o uprowadzeniu lub zatrzymaniu nieletniego (poniżej 15 roku życia) wbrew jego woli albo wbrew woli upoważnionej do opieki lub nadzoru. Za taki czyn przeznaczona jest sankcja do 3 lat pozbawienia wolności i jest on ścigany z urzędu - Twoim obowiązkiem będzie powiadomienie o tym stosownej instytucji. Porwanie rodzicielskie to z kolei sytuacja, za którą stoi rodzic z pełnią praw rodzicielskich. W takiej sytuacji można zgłosić na Policję zaginięcie dziecka i niemożność ustalenia miejsca jego przebywania.

Gdzie zgłosić porwanie rodzicielskie?

W przypadku porwania rodzicielskiego możliwości zgłoszenia zajścia są dość ograniczone - z pewnością nie można liczyć na automatyczne podjęcie działań przez administrację publiczną. Możesz jednak podjąć działania prowadzące do ustalenia miejsca przebywania Twojego dziecka - najskuteczniej będzie, jeśli zwrócisz się do doświadczonego prywatnego detektywa. Z pewnością nie odmówi Ci on pomocy w poszukiwaniu dziecka, a w razie konieczności w bezpiecznym sprowadzeniu go do miejsca, gdzie powinno przebywać. Możesz liczyć na profesjonalizm, dyskrecję i wykorzystanie wszystkich dostępnych i legalnych metod. By jednak tak się stało, musisz upewnić się, że wybrany przez Ciebie detektyw to godna zaufania osoba, działająca na podstawie licencji, zgodnie z prawem i dysponująca odpowiednim zapleczem, aby skutecznie przeprowadzić poszukiwania - czyli taka, jak my. Jeśli Twoje dziecko padło ofiarą porwania rodzicielskiego lub obawiasz się, że wkrótce może się to stać, to już dzisiaj skontaktuj się z naszą agencją jak najszybciej i skorzystaj ze specjalistycznej pomocy. Zidentyfikujemy zagrożenia czyhające na Twoje dziecko, a jeśli zostało porwane przez drugiego rodzica - znajdziemy je, umożliwiając mu powrót do domu.

Więcej informacji na stronie naszej Agencji detektywistycznej https://www.pozaroszczyk.pl/

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.