Logo Legnica24h.pl
Reklama
SofaMeble.pl - Eleganckie meble tapicerowane
Baseny ogrodowe, materace i akcesoria - sklep NajlepszeBaseny.pl

780. rocznica Bitwy pod Legnicą. Będzie wystawa i film

W piątek, 9 kwietnia, przypada 780. rocznica Bitwy pod Legnicą. Z tej okazji przygotowana została wystawa plenerowa, która w piątek stanie w legnickim Rynku. Z kolei Muzeum Miedzi zaprasza na film o tej bitwie.

© Materiały prasowe / UM Legnica

Na wystawie pokazane będą m.in. reprodukcje witraży z kościoła Mariackiego. Kilkanaście scen, które wypełniają ostrołukowe okna świątyni, to wielka opowieść o historii Legnicy. Bohaterami tej, napisanej światłem i kolorowym szkłem księgi, są również uczestnicy Bitwy z 1241 roku. Na pierwszym planie witraża leży bezgłowe ciało księcia, obok którego stoi żona, księżna Anna, córka króla Czech Przemysła Ottokara. To ona zidentyfikowała ciało dzięki temu, iż książę miał u lewej stopy sześć palców. Fakt ów został potwierdzony podczas otwarcia grobowca Henryka II w 1832 roku. Wiedział o tym również Karla de Bouché z Monachium, twórca witraża, który w 1906 roku ufundował go sam cesarz Wilhelm II.

W tym roku oprócz 780. rocznicy bitwy mija także 60. rocznica otwarcia Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu, które od 1971 r. stanowi oddział Muzeum Miedzi w Legnicy. W związku z tym Muzeum Miedzi przygotowało film poświęcony temu miejscu, w którym od średniowiecza kultywowana jest pamięć o bitwie z 1241 r.

Film o zaskakującej historii Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu jest już niemal gotowy. O miejscu, które od średniowiecza do dziś jest ważnym ośrodkiem podtrzymywania pamięci o jednej z największych bitew średniowiecza i o księciu Henryku II Pobożnym, tragicznej postaci wydarzeń z 1241 r., opowie Konrad Byś, kierownik działu historycznego Muzeum Miedzi w Legnicy, które przygotowało produkcję. Premiera filmu odbędzie się w rocznicę bitwy, 9 kwietnia o godz. 12.41 na muzealnym profilu Fb, na stronie internetowej MM oraz na kanale YT.

Muzeum Bitwy Legnickiej mieści się w XIV-wiecznym pobenedyktyńskim kościele, który według tradycji wybudowano w miejscu, gdzie św. Jadwiga Śląska odnalazła zwłoki swojego syna Henryka Pobożnego, poległego w bitwie. Po remoncie i przebudowie na przełomie lat 50. i 60. XX w. obiekt utracił charakter sakralny, ale wciąż pełni rolę memorii.

Muzeum ulokowano tu w 1961 r., od 1971 r. działa ono jako oddział terenowy Muzeum Miedzi w Legnicy. Film jest częścią kilkuodcinkowego cyklu, który ukaże się w tym roku w związku z obchodami 780. rocznicy bitwy. Ponadto planowane są uroczystości z okazji wydania banknotu euro upamiętniającego to wydarzenie, a także wystawa plenerowa przy muzeum w Legnickim Polu.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.