Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Żółta poziomnica dla LBP

Siedziba Legnickiej Biblioteki Publicznej wyróżniona została Żółtą poziomicą w konkursie na najpiękniejszy w roku 2018 budynek w mieście. Autorami projektu renowacji tej urokliwej budowli są architekci Krzysztof Chamielec i Piotr Lisowski.

© Materiały prasowe / UM Legnica

Finał trzeciej już edycji konkursu na najpiękniejszy budynek w mieście „Żółta poziomica”, organizowany przez grupę Jerzy Skupień i przyjaciele, odbył się w miniony piątek, właśnie w siedzibie LBP. Legniczanie wybierali najpiękniejszą spośród 22 budowli zaprojektowanych przez 16 architektów i zrealizowanych w roku 2018.

Gmach Legnickiej Biblioteki Publicznej w minionym roku został gruntownie odrestaurowany. Odnowiono ściany zewnętrzne budowli, dachy, wymieniono wszystkie okna, pojawiła się nowa winda. Na zewnątrz ustawione są leżanki, na których można spędzić czas z książką w ręku. Powstała strefa młodzieży z interaktywną ścianą i stołem, e-galeriami i okularami do przeżywania wirtualnej rzeczywistości. W dawnej sali ceremonialnej loży masońskiej powstała sala spotkań ze znakomitym nagłośnieniem. Podczas remontu piwnic odkryte i odnowione zostały dawne polichromie.

Remont siedziby LBP kosztował ok. 5,8 mln zł. Blisko 4,8 mln stanowiło unijne dofinansowanie z RPO Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Gmach LBP ma bardzo ciekawą historię. Został wzniesiony przez legnickich masonów w 1894 r., w stylu neogotyckim. Przed wojną mieściło się tam miejskie biuro partii faszystowskiej (NSDAP), urząd opieki społecznej i stołówka. Po wojnie budynek został przejęty przez Armię Czerwoną. Była tutaj m.in. także stołówka. W 1968 r. został przekazany stronie polskiej.

Ten neogotycki obiekt, wzniesiony z cegły, obłożony licówką ceramiczną, ma bardzo ciekawą elewację z gzymsami, fryzami i rozetami. Niewątpliwie jest jednym z ciekawszych legnickich budynków.

Przypomnijmy, że kilka lat wcześniej odrestaurowana została duża sala na parterze budynku, w której obecnie mieści się czytelnia naukowa. Ta przepiękna sala z historycznym klimatem nawiązuje do minionych czasów, harmonijnie bratając się z nowoczesnością. I z podwieszonym sufitem odkrytym podczas rewitalizacji pomieszczenia. Gdy robotnicy zdjęli podwieszony przed ponad 40 laty sufit, ukazały się zabytkowe zdobienia. Wszystkie te odkryte elementy pieczołowicie zostały odrestaurowane.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.