Logo Legnica24h.pl
Reklama
Koparka Jawor - roboty budowlane

Zainaugurowali nowy rok szkolny

Dzisiaj w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej odbyła się miejska inauguracja nowego roku szkolnego. Przybyły delegacje i poczty sztandarowe kilkudziesięciu legnickich placówek oświatowych, uczniowie, rodzice, dyrektorzy szkół i nauczyciele.

© Materiały prasowe / UM Legnica

W inauguracji uczestniczyli m.in.: senator Dorota Czudowska, poseł Elżbieta Stępień, prezydent Tadeusz Krzakowski, radni oraz reprezentanci środowisk kombatanckich, organizacji i stowarzyszeń.

Cieszmy się wszyscy z tego radosnego dnia, bo dziś nasze miasto ma ważne święto – inaugurację kolejnego roku szkolnego – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski. – W Legnicy prawie 60 tysięcy mieszkańców: przedszkolaków, uczniów, ich rodziców, nauczycieli, administracji oświatowej związanych jest z edukacją. To wielka oświatowa rodzina i niezwykle istotna sfera życia naszego miasta. W tegorocznym budżecie na funkcjonowanie i rozwój oświaty i zaplanowaliśmy prawie 224 miliony złotych, czyli blisko 40 procent całego budżetu. Subwencja oświatowa wynosi w tym ok. 128 milionów.

Nowy rok szkolny prezydent nazwał zupełnie innym od poprzednich. Do szkół średnich musieli bowiem trafić absolwenci wygaszanych dotychczasowych gimnazjów oraz uczniowie kończący szkoły podstawowe.

– Dzięki wielomiesięcznym, trudnym przygotowaniom i poważnym nakładom finansowym oraz ścisłej współpracy z dyrektorami szkół, udało się nam zapewnić w Legnicy znacznie większą liczbę miejsc, niż wynikało to z potrzeb absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych – powiedział. – Stworzyliśmy w mieście warunki kadrowe, lokalowe i organizacyjne, które pozwalały przyjąć wszystkich – blisko trzy tysiące absolwentów. Podczas naboru do pierwszych klas szkół średnich trafiło 2800 uczniów. Są jeszcze wolne miejsca. Prawie 40 proc. uczniów pochodzi z sąsiednich gmin, a Legnica jest nowoczesnym, edukacyjnym centrum dla subregionu – dodał Tadeusz Krzakowski.

W Legnicy już od wielu lat inauguracja roku szkolnego jest okazją do szczególnego nagrodzenia i uhonorowania uczniów wszystkich poziomów szkół, którzy wyróżniają się osiągnięciami naukowymi (z wiedzy ogólnej i technicznej), a także artystycznymi i sportowymi. Uczniowie osiągający najlepsze wyniki zostają laureatami stypendiów i nagród Prezydenta Miasta.

Jednorazowe stypendia na nowy rok szkolny 2019/2020 podczas miejskiej inauguracji otrzymało w Legnicy 133 uczniów. Miasto przeznaczyło na nie ponad 84 tys. zł. Prymusi ze szkół podstawowych są wyróżnieni stypendiami po 500 zł, gimnazjaliści – po 600 zł, zaś uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – po 700 zł.

2 września w 44 publicznych oraz w 67 niepublicznych szkołach i placówkach oświatowych rozległ się pierwszy dzwonek. Prawie dwudziestodwutysięczna grupa dzieci, młodzieży i słuchaczy dorosłych rozpoczęła edukację. Nauczaniem, opieką, kształtowaniem postaw i bezpieczeństwem zajmować się będzie ponad 1650 nauczycieli, wychowawców i pedagogów, wspieranych przez ponad 780 pracowników administracji i obsługi.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.