Logo Legnica24h.pl
Reklama
allatonce.pl - sklep internetowy
Collegium Witelona

Wystawa Głos Kobiet w Galerii RING w Legnicy

„Głos Kobiet” to pierwsza taka wystawa, w której wyłącznie kobiety zaprezentowały obiekty wpisujące się zarówno w kobiecą estetykę, charakterystyczne dla kobiet techniki ale przede wszystkim tematykę bliską kobietom.

© Materia??y prasowe / LCK

W ramach projektu zaprezentowano blisko 200 obiektów o kobietach – ich duchowości, cielesności, doświadczeniach życiowych i wszystkich innych aspektach.

Projekt „Głos Kobiet” zrealizowany został przez Galerię YES z Poznania i tam też miał on swoją premierę w kwietniu tego roku. Ma on charakter otwarty, a więc umożliwiający zaprezentowanie dzieł sztuki wielu artystkom, ma traktować o sztuce feminizującej, czyli takiej, która porusza temat kobiet i wszystkich kwestii ich dotyczących. Jawi się więc jako manifest kobiecości bardzo szeroko rozumianej. I choć wśród 210 obiektów, które zaprezentowane zostaną w ramach wystawy nie ma dwóch takich samych, to jednak znamienne okazują się pewne wątki umożliwiające wprowadzenie w obrębie projektu odrębnych obszarów merytorycznych, których wspólnym mianownikiem jest niezmiennie kobieta. Co ciekawe już nie tylko prezentowana jako przedmiot, ale przede wszystkim podmiot dzieł z dziedziny sztuki złotniczej.

„Głos Kobiet” jest ważnym projektem nie tylko z uwagi na kwestię merytoryczną i ważną w kontekście społecznym tematykę. To, co czyni tę wystawę wyjątkową, to również fakt, iż prezentuję moc kobiet – artystek złotniczek – w środowisku artystycznym, w którym jeszcze do niedawna głos zabierali głównie mężczyźni. Dysproporcje widoczne są szczególnie na przykładach konkursów złotniczych i zgłaszanych przez uczestników prac. Zdecydowana większość zgłaszana była przez mężczyzn. Wystawa ma ponadto stanowić próbę udokumentowania swoistego procesu projektowania przez kobiety i dla kobiet. Może nawet uda nam się odpowiedzieć na pytanie: Czy design w obrębie współczesnej sztuki złotniczej ma płeć?

"Emancypantki, sufrażystki, feministki – wszystkie od lat walczą o prawa kobiet wyrażone miarą parytetów, równouprawnienia, wyrównanych szans i dostępu do takich elementarnych wartości jak edukacja, zarobki, wolność słowa i decyzji Z punktu widzenia nas Polek, mieszkanek kraju wysokorozwiniętego, to nie kwestia oddawania głosów do urn czy możliwości zasiadania w radach nadzorczych firm są dziś tematami do najbardziej zagorzałych dyskusji. W naszym przypadku rzec można, że historia i jej koło zakpiły sobie z wywalczonej w 1918 roku wolności. Usiłujemy dziś być słyszalne i ważne. Robimy to na wszelkie sposoby a sztuka, jako język wyrazu artystycznego, ale również sposób komunikowania się artystek z otoczeniem, pomaga nam ten cel osiągnąć" - Ilona Rosiak-Łukaszewicz, dyrektor Galerii YES

Organizator wystawy

Galeria YES – istnieje od 1998 roku, powstała z inicjatywy Marii Magdaleny Kwiatkiewicz. Galeria mieści się w Bazarze Poznańskim – miejscu pełnym tradycji i historii, położonym nieopodal Starego Rynku. Celem działania galerii jest promowanie polskiej sztuki złotniczej.

Uczestniczki wystawy

Julia Bajer, Agata Bartos, Anna Betley, Agnieszka Bielecka, Agata Bieleń, Ewelina Bocian-Świątek, Anna Bojanowska, Agnieszka Bruzda, Cenecka Dorota, Małgorzata Chruściel-Waniek, Czapnik Danuta, Dubiel Maryla, Agnieszka Działo-Jabłońska, Ewa Effenberg-Kaja, Maria Fijałkowska, Aneta Fiodorow, Urszula Wasilewska, Jolanta Gazda, Katarzyna Gemborys, Alina Filimoniuk, Ivona Haurash, Lucyna Nieniewska, Marta Hryc, Agnieszka Jankowiak, Maria Joanna Juchnowska, Magdalena Jugo, Kalinska Małgorzata, Anna Kamińska, Marta Kleinrok, Emilia Kohut, Nina Korzec Molenda, Joanna Kotowicz-Buczyńska, Magdalena Kowalczyk, Lena Kowalewicz Wegner, Zofia i Witold Kozubscy, Katarzyna Krasuska, Angelika Kwiatkowska, Adriana Lisowska, Anna Ławska, Katarzyna Maćkiewicz, Karolina Majewska-Rydel, Weronika Majewska, Ewelina Maksimiuk, Agnieszka Maksymiuk, Aleksandra Mamoń, Magdalena Maślerz, Luiza Mężyńska, Dorota Michalska, Joanna Muzyka, Marta Norenberg, Magda Nowak-Skorupa, Agnieszka Nowicka, Maria Ostrowska, Michalina Owczarek, Maria Pasiechko, Laura Pawlikowska, Olga Podfilipska-Krysińska, Małgorzata Podleśna-Zdunek, Aleksandra Przybysz, Marta Rudnicka, Ewa Skrzyńska, Maja Stańko-Nieniewska, Kinga Stopa, Marta Szafraniec, Beata Szczepaniak, Iwona Tamborska, Sława Tchórzewska, Hanna Urbańska, Joanna Weyna, Barbara Wierzbanowska, Dorota Wietrzyk, Julia Winiarska, Marzena Wolińska, Martyna Woszczak, Maja Woźniak, Daria Wypiór, Jadwiga i Jerzy Zaremscy, Hanna Zdanowska, Magda Ziółkowska

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Popularne tagi
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.