Logo Legnica24h.pl
Reklama

Wystawa Eugeniusza Skorwidera „Plakaty i ilustracje” już w Galerii Satyrykon

Zapraszamy na wystawę Eugeniusza Skorwidera „Plakaty i ilustracje”, którą oglądać można od 11 czerwca do 24 sierpnia w Galerii Satyrykon (Rynek 36). Wstęp wolny. Ekspozycja jest częścią tegorocznego Satyrykonu.

© Materiały prasowe / LCK

A kim jest autor wystawy? Urodzony w 1954 w Żninie, studiował w PWSSP w Poznaniu na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Dyplom uzyskał w 1981 roku w Pracowni Plakatu profesora Waldemara Świerzego, od 1983 zatrudniony był jako jego asystent w tejże pracowni. Obecnie profesor zwyczajny Eugeniusz Skorwider prowadzi Pracownię Plakatu II w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się projektowaniem plakatu oraz rysunkiem satyrycznym.

Żeby w Polsce z sukcesem wypowiadać się artystycznie w plakacie, trzeba spełnić przynajmniej dwa warunki: mieć talent plastyczny przyzwoitego kalibru oraz umiejętność oryginalnego kojarzenia wynikającą z posiadania specyficznych synaps wizualno-intelektualnych. Żeby realizować plakat zaangażowany, trzeba jeszcze dodatkowo udowodnić, że ma się zachwalane przez Zygmunta Januszewskiego "skłonności do ostrości" oraz zespół szybkiego reagowania, charakteryzujący świetnych dziennikarzy, felietonistów i komentatorów dnia powszedniego. Zadanie jest paradoksalnie ułatwione w Polsce przełomu drugiej i trzeciej dekady XXI wieku. Oto żyjemy w niepokojąco ciekawych czasach, a lawina zdarzeń wymykających się zdrowemu rozsądkowi, przeczących etosowi postaci publicznej, wystawiającemu nasze poczucie przyzwoitości na ciężką próbę wydaje się nie mieć końca. Zdolności i odwagi wymaga wejście w obszar dyscypliny opromienionej światową chwałą, nieustannie powołującej się na rodowód wywodzący się w mniej lub bardziej prostej linii z polskiej szkoły plakatu, wejście na pole znaczone dokonaniami takich gigantów jak: Henryk Tomaszewski, Józef Mroszczak, Tadeusz Trepkowski, Eryk Lipiński, Jan Młodożeniec, Jan Lenica, Roman Cieślewicz, Julian Pałka, Hubert Hilscher, Wiktor Górka, Wojciech Fangor, Maciej Urbaniec, Waldemar Świerzy, Jan Sawka, Jerzy Czerniawski, Jan Jaromir Aleksiun, Wiktor Sadowski, Eugeniusz Get-Stankiewicz czy Władysław Pluta (i tu listę można by jeszcze bezsprzecznie kontynuować).

Eugeniusz Skorwider ma tę odwagę, a wymienione wyżej warunki spełnia z nadwyżką. Co ważne dla nas, odbiorców, nie waha się wykorzystać wspomnianych okoliczności geopolitycznych, sprzyjających satyrze i ponurej, choć niejednokrotnie zaprawionej czarnym humorem, refleksji. Ten szczęśliwy splot indywidualnych kwalifikacji i zewnętrznych okoliczności zamienił się na prezentowane na wystawie plakaty – wizualne, esencjonalne felietony – bezlitośnie punktujące osiem ostatnich lat polskiej sceny politycznej z jej międzynarodowymi reperkusjami i społecznymi kontekstami. Świętujący w tym roku swoje 70-lecie Skorwider jest absolwentem poznańskiej uczelni artystycznej (wtedy Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych), teraz już jej profesorem Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz. W trudnym roku 1981​ uzyskał dyplom w Pracowni Plakatu prof. Waldemara Świerzego i od ukończenia studiów do 1997 roku był jego asystentem. Pod okiem mistrza wręcz nie wypadało nie szlifować posiadanego talentu. Obecnie sam prowadzi Pracownię Plakatu II i przekazuje studentkom i studentom wiedzę i doświadczenie poparte zdobytymi laurami – m.in. Grand Prix konkursu na plakat w Teheranie (2015) i Grand Prix Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (2021) oraz II nagrody w Międzynarodowym Biennale Plakatu w chińskim Nanjing (2017).

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.