Logo Legnica24h.pl
Reklama
Internetowy sklep z zabawkami. Zabawki na dzień chłopaka. Zabawki dla chłopca, dla dzieci, dla dziewczynki.
PWSZ im. Witelona w Legnicy
Leadec
Koparka Jawor - roboty budowlane

Wystawa „dziewczyna, która na ziemię spadła”

Matylda Damięcka swoje prace systematycznie publikuje w social mediach właśnie pod pseudonimem The Girl Who Fell On Earth, gdzie w syntetycznych ilustracjach komentuje otaczający nas świat. Jej prace można teraz zobaczyć w Galerii Satyrykon.

© Materia??y prasowe / LCK

1 września – 30 października
Galeria Satyrykon
Wstęp wolny
Org. Legnickie Centrum Kultury

Matylda Damięcka znana jest przede wszystkim jako aktorka i wokalistka. Do tej pory swoją karierę rozwijała w teatrach: Nowym, Prezentacje, Och-Teatr, Klub Komediowy, czy In-Vitro w Lublinie. Natomiast na gruncie muzycznym została m.in. laureatką pierwszego miejsca Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu, Piosenki im. Jeremiego Przybory w Kutnie, oraz drugiego miejsca na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Wokalistka i producent koncertu Bowie First Step pod dyrekcją muzyczną Wojciecha Waglewskiego z udziałem zespołu VooVoo. Muzycznie współpracuje również m.in. z Wojtek Mazolewski Quintet, Radkiem Łukasiewiczem oraz Leszkiem Biolikiem, z którym współtworzyła koncert "Cohen i kobiety" oraz "Znikające miasta", gdzie jest odpowiedzialna za reżyserię i warstwę wizualną koncertów.

Swoje prace systematycznie publikuje w social mediach właśnie pod pseudonimem The Girl Who Fell On Earth, gdzie w syntetycznych ilustracjach komentuje otaczający nas świat. Autorka wystawy chętnie podejmuje tematy obecne w bieżącej debacie publicznej, jednocześnie komentując nastroje społeczne, często również krytykując aktualny stan naszego państwa.

„Damięcka punktuje te niegodziwości: szarganie Konstytucji, tekturowość państwa, zabójczą siłę i nagminność kłamstwa (kapitalna „historyjka” o wydłużającym się nosie przebijającym miniaturową sylwetkę); mężczyzn uzurpujących sobie prawo do decydowania o życiu kobiet; instytucję kościoła
ukrywającą przed światłem dziennym swoją „podziemną”, karygodną i zgoła niechrześcijańską działalność; kruchość pokoju na świecie; a wreszcie wyniszczającą naturę działalność człowieka (w pracach przedstawiających kolejno sylwetkę płonącego kangura, niedźwiedzia dryfującego na plastikowej butelce czy słodkiego króliczka, którego jeden z tylnych skoków został już poddany procesowi oskórowania). Nie dziwi zatem podobizna Johna Lennona podpisana cytatem z jednej z jego piosenek: IMAGINE THERE NO PEOPLE. W słynnych okularach muzyka odbijają się półkule naszej, nie wiadomo jak długo jeszcze, niebiesko-zielonej planety”.

„Damięcka zwraca naszą uwagę na zło, na niesprawiedliwości, bezprawie, bezduszność i bezmyślność. Czyni to albo syntetycznym rysunkiem, albo w technice mieszanej, zderzając minimalistyczną kreskę z wielokolorowym przedstawieniem, albo krótkim komunikatem słownym sformułowanym starannym pismem, nierzadko wersalikowym, jakby dobitniejszym w sile przekazu. Korzysta także z potencjału skojarzeń niesionych przez kaligrafię zeszytów dziecięcych. Ćwiczenia na literkę „A” i „B” idą linia w linię z tymi doskonalącymi zestaw kresek układających się w swastykę w wersji dużego i małego znaku”.

„Grozą wieje też z serii prac pod wspólnym tytułem KAZDY BYŁ KIEDYS DZIECKIEM KAZDY/ EVERYONE WAS A_CHILD ONCE EVERYONE, w którym pojawiają się karykaturalnie odmłodzone konterfekty dawnych i współczesnych wodzów totalitarnych: Hitlera, Łukaszenki i Kim Dzong Un”.

„Jej żywiołem jest też muzyka. Nic dziwnego zatem, że wśród prac dominują podobizny ludzi teatru, filmu i estrady. Hanna Stankówna, Krzysztof Kieślowski, Paweł Królikowski, Krzysztof Kowalewski,
Piotr Machalica, Wojciech Pszoniak, Andrzej Strzelecki. Krzysztof Penderecki. Jest i Kora. Jest pazur, jest energia, jest życie, choć samych postaci już nie ma”.

Damięcka (@thegirlwhofellonearth) – dziewczyna, która spadła na ziemię, jest niezwykle wrażliwą komentatorką naszej codzienności. Bez granic, ale z najwyższą kulturą.

Anita Wincencjusz-Patyna

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.