Logo Legnica24h.pl
Reklama
SofaMeble.pl - Eleganckie meble tapicerowane
Baseny ogrodowe, materace i akcesoria - sklep NajlepszeBaseny.pl

Wyposażenie i oprogramowanie komputerowe w PWSZ

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy udostępnia dla studentów 7 sal komputerowych wyposażonych w 156 komputerów. Sprzęt w części sal zarządzany jest przez elektroniczny system CUE.

© Materiały prasowe / PWSZ Legnica

Dodatkowo Uczelnia posiada 13 multimedialnych sal wykładowych wyposażonych w komputery, projektory, mikrofony bezprzewodowe i wizualizery. Sprzęt w części sal zarządzany jest przez elektroniczny system CUE. Sterowanie urządzeniami w tych salach odbywa się za pomocą ekranu dotykowego LCD. Umożliwia to zautomatyzowanie podstawowych czynności, np. uruchomienie programu „Wizualizer” powoduje, po dotknięciu jednego pola ekranu LCD, zasłonięcie żaluzji, włączenie projektora i wizualizera, przyciemnienie oświetlenia i wysunięcie ekranu. Poza zajęciami studenci mogą korzystać z komputerów w bibliotece (czytelnia komputerowa).

Oprócz stacji roboczych Uczelnia dysponuje też kilkunastoma serwerami realizującymi różnorodne funkcje: serwery poczty elektronicznej, serwery WWW, serwery plików i serwery baz danych. Serwery wykorzystują procesory Intel – są to przeważnie procesory z serii Pentium, Xeon oraz Core. Ostatnio uczelnia zakupiła serwer kasetowy Fujitsu i macierz dyskową. Serwer kasetowy działa z oprogramowaniem VMware vSphere tworząc platformę pod wirtualizację systemów informatycznych.

Lokalna sieć komputerowa zbudowana jest na bazie urządzeń aktywnych firmy Cisco i HP. Są to przełączniki serii 2900 oraz 3600 i HP ProCurve Switch 2510. W sieci szkieletowej pracują przełączniki HP ProCurve Switch 5400 które łączą poszczególne budynki kampusu PWSZ. Jako medium w sieci szkieletowej wykorzystywane są kable światłowodowe wielodomowe. W pozostałej części funkcjonuje okablowanie miedziane typu skrętka UTP lub TP kategorii 5 lub wyższej.

Sieć szkieletowa działa w standardzie 1000base-SX (Gigabit Ethernet), także połączenia do serwerów lokalnych pracują z szybkością 1Gigabit/sek w specyfikacji 1000base-TX.

Część newralgicznych połączeń wykorzystuje technologię agregacji linków dzięki czemu osiągnięto zwiększenie przepustowości i większą odporność na uszkodzenia.

Połączenia do stacji roboczych realizowane są w standardzie 100base-TX, najnowsze komputery wyposażone są w karty sieciowe 1000base-TX i łączą się z przełącznikami z szybkością 1Gb/sek. Cała sieć podzielona jest na logiczne segmenty przy wykorzystaniu technologii VLAN.

Obecnie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy posiada szerokopasmowy dostęp do Internetu przez Wrocławską Akademicką Sieć Komputerową WASK. Jako medium wykorzystuje światłowody dzierżawione w firmie Dialog (na obszarze Legnicy) oraz światłowody należące do sieci PIONIER (połączenie Legnica – Wrocław). Dysponuje łączem o przepustowości 1000Mb/sek.

Na terenie kampusu działa bezprzewodowy dostęp do Internetu. Umożliwia to posiadaczom notebook’ów, tabletów i smartfonów, obecnych w budynkach PWSZ im. Witelona w Legnicy, uzyskanie połączenia z siecią Internet.

Na stacjach roboczych w studenckich laboratoriach komputerowych zainstalowano różnorodne oprogramowanie. Podstawowym systemem operacyjnym jest Microsoft Windows XP Professional, Vista i Windows 7. Dodatkowymi systemami są: Linux, Windows Server, przy czym systemy te działają na maszynach wirtualnych.

Podstawową aplikacją, zainstalowaną na wszystkich komputerach, jest pakiet Microsoft Office w wersji Professional. Pozostałe pakiety to:

  • kompilatory: Turbo Pascal; Turbo C++; Borland Builder C++,
  • grafika: AutoCAD; CorelDRAW Graphics 11; Adobe InDesign, Macromedia Flash,
  • matematyka: Maple; MatLAB; Aitech Sphinx,
  • procesy: iGrafx FlowCharter i Grafx Process,
  • bazy danych: Sybase,
  • multimedia: Pinnacle Studio; MediaChance DVD-Lab PRO; MainConcept DV Codec,
  • języki obce: LANguage+.

PWSZ im. Witelona w Legnicy jest subskrybentem programu MSDN Academic Alliance co daje możliwość instalowania w laboratoriach komputerowych najnowszych wersji aplikacji Microsoft tworzących środowisko programistyczne (są to m. in. serwery, systemy operacyjne, narzędzia do tworzenia programów). Programy dostępne w ramach MSDN Academic Alliance można także wypożyczać wykładowcom i studentom do instalacji na komputerach domowych.

Oprócz powyżej wymienionego oprogramowania korzystamy również z systemów narzędziowych umożliwiających utrzymanie komputerów w należytym stanie. Podstawowym jest tutaj Symantec Ghost który umożliwia „klonowanie” obrazów dysków dzięki czemu można w krótkim czasie przywrócić dyski komputerów do stanu wzorcowego.

Od roku akademickiego 2006/2007 w komputerach studenckich funkcjonują karty Goliath. Chronią one komputery przed zmianami wprowadzanymi przez studentów. Można np. wymusić by po każdym uruchomieniu stan komputera był przywracany do stanu pierwotnego. Zapobiega to sytuacjom gdy na jednych zajęciach ćwiczy się ustawienia sieciowe stacji roboczych, a na następnych „nie ma Internetu” bo studenci nie przywrócili poprzednich ustawień. Ostatnim węzłem ochrony jest system antywirusowy NOD32.

W kolejnym roku akademickim studentom Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych zostanie udostępniony w celach dydaktycznych system ERP. Wdrożenie systemu jest finansowane ze środków UE (Oś priorytetowa III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju; Działanie 3.5.)

Do realizacji zajęć na Uczelni wykorzystywane są obecnie dwie platformy e-learnigowe:

  • platforma Moodle (od roku 2009) wykorzystywana m.in. podczas takich zajęć jak: Administrowanie systemem Windows Server, Systemy Operacyjne, Algorytmy i struktury danych, Bezpieczeństwo systemów informatycznych, Technika Mikroprocesorowa i Systemy Wbudowane. Za jej pośrednictwem studenci otrzymują dostęp do materiałów dydaktycznych do pracy własnej, instrukcje do zadań laboratoryjnych, rozliczają się z efektów pracy własnej w postaci przesyłanych rozwiązanych zadań, rozwiązując testy itp.
  • platforma Cisco NetAcad (udostępniana przez Cisco Networking Academy), wykorzystywana m.in. podczas zajęć: Sieci komputerowe I oraz II, Bezpieczeństwo systemów informatycznych, które realizowane są zgodnie z programem wybranych kursów Akademii, takich jak: CCNA I, CCNA II, Introduction to cybersecurity.

Na terenie Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, czytelnicy mogą korzystać z następującego oprogramowania komputerowego. Niektóre programy wymagają połączenia z internetem, korzystanie z internetu na komputerach bibliotecznych wymaga autoryzacji.

Czytelnia Naukowa Nr 1 (budynek C, sala 1):

  • Falcon C++ 3.1, XAMPP/ PHP/MySQL,
  • Eclipse IDE for Java Developers, ver. 2018-12,
  • Eclipse IDE for Java Developers, ver. 2019-09,
  • AutoCad 2019,
  • AutoCad 2020,
  • Pakiet MS Office Standard 2016 (nie zawiera MS Access),
  • Pakiet MS Office Pro 2010 (zawierający MS Access).

Czytelnia Naukowa Nr 2 (budynek C, sala 17):

  • Falcon C++ 3.1, XAMPP/ PHP/MySQL,
  • Eclipse IDE for Java Developers, ver. 2018-12,
  • Eclipse IDE for Java Developers, ver. 2019-09,
  • AutoCad 2019,
  • AutoCad 2020,
  • Pakiet MS Office Pro 2016 (zawierający MS Access),
  • Pakiet MS Office Standard 2016 (nie zawiera MS Access),
  • Pakiet MS Office Pro 2010 (zawierający MS Access).

Czytelnia Czasopism (budynek C, sala 4):

  • Falcon C++ 3.1, XAMPP/ PHP/MySQL,
  • Eclipse IDE for Java Developers, ver. 2019-09,
  • AutoCad 2020,
  • Pakiet MS Office Pro 2010 (zawierający MS Access),
  • Pakiet MS Office Standard 2016 (nie zawiera MS Access).

Wypożyczalnia (budynek C, sala 011):

  • Falcon C++ 3.1,
  • XAMPP/ PHP/MySQL,
  • Eclipse IDE for Java Developers, ver. 2019-09,
  • AutoCad 2020,
  • Pakiet MS Office Pro 2013 (zawierający MS Access).

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy zgromadziła już ponad 83 000 woluminów w języku polskim i językach obcych, prenumeruje 93 tytuły czasopism w wersji drukowanej i 16 tytułów w wersji elektronicznej. W swoich zbiorach posiada 1240 książek elektronicznych, 2800 jednostek zbiorów specjalnych oraz dostęp do 45 elektronicznych baz danych.

Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana: dysponuje 32 stanowiskami komputerowymi oraz trzema laptopami z dostępem do Internetu.

Źródłem wiedzy o zasobie bibliotecznym jest moduł OPACWWW, który udostępnia informacje o zbiorach poprzez katalogi on-line. Daje to możliwość przeszukiwania bazy w dowolnym miejscu i czasie, co czyni bibliotekę bardziej przyjazną dla użytkownika.

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona jest architektonicznie i sprzętowo przystosowana do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie agendy Biblioteki oznakowane są identyfikatorami w języku Braille'a.

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, zakupiła dwie wrzutnie książek do biblioteki czyli całodobowe urządzenia samodzielnego zwrotu książek. Jedna znajduje się w Budynku C, przy szatni obok bocznego wejścia, a druga na parkingu (na wprost głównego wejścia do budynku C).

Wrzutnie zostały zainstalowane z myślą o komforcie czytelników. Umożliwiają one zwrot książek poza godzinami otwarcia biblioteki.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.