Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Wracają wystawy w Galerii Sztuki

Od dziś można oglądać wystawy w obu galeriach. Na krótko powrócą przerwane ekspozycje, które skrócił czas epidemii. Sale wystawiennicze będą czynne od czwartku do soboty w godz. 14.00-18.00, a w niedzielę od 12.00 do 18.00.

© Materiały prasowe / Galeria Sztuki w Legnicy

Wstęp jest jak zawsze wolny, ale na miejscu obowiązują nowe zasady, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających.

Gospodarze proszą o zastosowanie się do kilku instrukcji: dezynfekcji rąk, noszeniem maseczki na czas oglądania wystawy, zachowanie 2 metrów odstępu od innych oraz limitu 4 osób na sali oraz użycie rękawiczek do oglądania lub zakupu katalogów i gadżetów promocyjnych. I jednocześnie z góry dziękują za wyrozumiałość. Z kolei osobom z grupy wysokiego ryzyka polecają zwiedzanie indywidualne, czyli umówienie się na 30-minutową wizytę, podczas której będą mieli przestrzeń wystawienniczą na wyłączność. Zapisy pod numerem tel. 76 862 09 10.

A co obejrzymy w galeriach? Na początek, na cztery dni powrócą wystawy sprzed epidemii. Promowaliśmy je na naszych łamach, ale wracamy do nich. Wprawdzie zdążyła odbyć się inauguracja grafik „Obrazy snów i rzeczywistości” Pavla Hlavatego z jego udziałem, ale nie doszło do skutku spotkanie i oprowadzanie po wystawie zaplanowane przez czeskiego autora na zakończenie wystawy. Z kolei wystawa prac Martina Rybackiego w galerii Ring pt. „Autoportret artysty z czasów młodości” została zamknięta kilka dni po wernisażu. Teraz organizatorzy zapraszają do wykorzystania ostatniej szansy na obejrzenie obu prezentacji. I na zakup dzieł, który jest dobrym sposobem na wsparcie artystów.

Liczymy na to, że nasz apel znajdzie odzew i chętnych na zakup dzieł sztuki. Szczególnie polecamy niezwykłe i wyjątkowo atrakcyjne cenowo grafiki Pavla Hlavatego, jednego z najwybitniejszych czeskich twórców. Wierzymy, że zaowocuje idea zakupu cegiełki-arcydzieła w ramach solidarności z artystami, których sytuacja społecznej kwarantanny i jej gospodarczych konsekwencji dotyka w sposób bardzo dramatyczny i dotkliwy – apeluje Justyna Teodorczyk, szefowa galerii.

Tłumaczy, że artyści najczęściej nie otrzymują honorariów za wystawy i jedyną rekompensatą pozostaje sprzedaż prac podczas jednorazowej ekspozycji czy tournée dzieł po galeriach. To tak jak z muzykami, którzy raczej nie wyżyją ze sprzedaży płyt i by zarobić na chleb ruszają w trasy koncertowe. I wyraża nadzieję, że sens kupowania sztuki stanie się dla nas oczywisty po tej społecznej traumie, którą wszyscy przechodzimy. Nowe ubrania nagle stały się mniej potrzebne, a cztery ściany – opatrzyły się. Może zamiast nowej torebki warto zainwestować w coś ponadczasowego, co przekazuje głębsze treści, oferując wartościową relację i doznania estetyczne? Dzieło sztuki świetnie nadaje się na niepowtarzalną pamiątkę lub oryginalny prezent. Przede wszystkim to piękny gest wobec twórców, którzy z dnia na dzień stracili grunt pod nogami. Obok innych dziedzin gospodarki, kultura: sztuka i estrada czyli artyści odczują przecież skutki pandemii najgłębiej i jeszcze długo nie będą mogli sobie tego zrekompensować.    

Warto pamiętać, że wspomniane wystawy dostępne będą jedynie w dniach 28-31 maja. Kolejne ekspozycje rozpoczną się 12 czerwca w Galerii Ring i 26 czerwca w głównej siedzibie Galerii Sztuki.

Mat. Gsz.  

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomościReklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.