Logo Legnica24h.pl
Reklama
Allatonce jaworska hurtownia wielobranżowa
Collegium Witelona

Władza i namiętność w ramach Wratislavia Cantans już 10 września

Serdecznie zapraszamy na koncert „Władza i namiętność”, który odbędzie się w ramach 57. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans - 10 września w Kościele Ewangelickim Marii Panny w Legnicy o godz. 19.00.

© Materia??y prasowe / LCK

Wystąpi Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją maestra Andrzeja Kosendiaka. Zabrzmi oratorium San Giovanni Battista autorstwa barokowego włoskiego kompozytora Alessandra Stradelli. To efektowne dzieło oparte na biblijnej historii wyszło spod pióra artysty, którego żywot był równie dramatyczny, co wydarzenia opowiedziane w jego dziele.

Stradella był jednym z najpopularniejszych kompozytorów swoich czasów. Największy rozgłos zyskały jego dzieła wokalno-instrumentalne: opery, oratoria i kantaty. Wielki talent szedł u niego w parze z upodobaniem do hulaszczego życia i wdawania się w liczne romanse. Kiedy uwiódł faworytę jednego ze swoich pracodawców, musiał uciekać z Wenecji do Turynu, a zdradzony szlachcic wynajął płatnych morderców, aby rozprawili się z artystą. Stradella cudem przeżył, a ponieważ udział zleceniodawcy w tym przedsięwzięciu wyszedł na jaw, doszło do ogromnego skandalu. Artysta zbiegł do Genui, gdzie wdał się w następny romans. Tym razem jednak miał mniej szczęścia i został zasztyletowany na Piazza Banchi w lutym 1682 roku. Miał zaledwie czterdzieści trzy lata.

Oratorium San Giovanni Battista wystawiono po raz pierwszy w Rzymie w 1675 roku. Jednak także tam Stradella nie miał szczęścia – słynął z rozwiązłego stylu życia, a kolejne romanse połączone z defraudowaniem kościelnych pieniędzy spowodowały, że zmuszono go do opuszczenia Wiecznego Miasta. Jego bogata w emocje, barwna muzyka pełna śpiewnych melodii cieszyła się wielką popularnością, którą przyćmili dopiero kompozytorzy włoscy tworzący w następnym stuleciu, tacy jak Vivaldi czy Corelli. Historia Jana Chrzciciela, który na skutek spisku żony Heroda, Herodiady, zostaje skazany na ścięcie, jest przypowieścią o władzy. To dramatyczne dzieło przez wiele lat niesłusznie pozostawało w zapomnieniu. Jednak miewało także spektakularne powroty na estrady. Należy do nich wykonanie w Perugii w 1949 roku, podczas którego rolę Salome wykonała sama Maria Callas.

Program:

Alessandro Stradella San Giovanni Battista – oratorium

Wykonawcy:

  • Andrzej Kosendiak – dyrygent
  • Piotr Olech – San Giovanni Battista (kontratenor)
  • Alicia Amo – Erodiade Figlia (sopran)
  • Tomáš Král – Erode (baryton)
  • Bożena Bujnicka – Erodiade Madre (sopran)
  • Krystian Adam Krzeszowiak – Consigliero (tenor)
  • Aldona Bartnik (sopran), Aleksandra Turalska (sopran), Radosław Pachołek (kontratenor), Maciej Gocman (tenor), Volodymyr Andruschak (bas-baryton) – Discepoli
  • Wrocław Baroque Ensemble

Bilety: 15 zł (ulgowy) 25 zł (normalny) dostępne online: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9564 oraz stacjonarnie: bezpośrednio przed koncertem. Bilety nie są dostępne w Galerii Satyrykon.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.