Logo Legnica24h.pl
Reklama

Wiosna Roberta Biedronia pociągiem przez Legnicę do Europy

Przed dworcem kolejowym w Legnicy odbyła się konferencja prasowa kandydatów Wiosny Roberta Biedronia do Parlamentu Europejskiego. Miejsce nie było przypadkowe.

© Paweł Sasiela

- Wiosna idzie do wyborów pod hasłem "Europa dla Ciebie". Co to znaczy? Europa powinna wreszcie zacząć rozwiązywać indywidualne problemy mieszkańców Europy, także Polski. Po wielu, wielu latach Europa, która inwestowała w wielką infrastrukturę, wielkie autostrady, budynki, czasami przeskalowane filharmonie i opery, przyszedł czas, żeby Europa zaczęła inwestować w codzienne życie każdego człowieka. Wiosna mówi bardzo jednoznacznie. Wreszcie Europa powinna zacząć inwestować np. w walkę z rakiem. Wiosna ma w swoim programie zaproponowanie na forum Parlamentu Europejskiego europejskiego programu walki z nowotworami. To jest coś, co jest bardzo namacalne i da taki prawdziwy przykład tego, jak Europa może rozwiązywać konkretne problemy. Co roku w Polsce na raka umiera około 110 tysięcy osób. To jest miasto średniej wielkości, to taka powiedzmy Legnica. Chcemy, żeby Europa wreszcie zaczęła się interesować tego typu kwestiami. Proponujemy i będziemy walczyć o jednolite standardy traktowania pacjenta, czyli jednolite standardy opieki zdrowotnej Jeśli mówimy Europa dla Ciebie, to mówimy o Europie dla młodych ludzi. W naszym programie proponujemy bezpłatne przejazdy dla każdej Europejki i każdego Europejczyka poniżej 26 roku życia w okresie letnim. Dlaczego? Dlatego, że Europejczycy podróżujący po całej Europie bezpłatnie, studenci i młodzież będą poznawali jeszcze szybciej inne kultury, inne religie, inne społeczeństwa. To jest sposób na odparcie tego wirusa nacjonalizmu i ksenofobii, który się w Europie szerzy. Jeśli mówimy Europa dla Ciebie, to mówimy o Europie równych szans kobiet i mężczyzn. Mówimy o Europie, która ma ratyfikować konwencję dotyczącą przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Nie możne być tak, że Polka w naszym kraju jest słabiej chroniona przed przemocą domową niż Szwedka i Holenderka. Jeśli mówimy o Europie dla Ciebie, to mówimy o Europie, w której każdy mieszkaniec ma europejski paszport, czyli proponujemy wspólną europejską politykę wizową. Nie może być tak, że Francuzi, Hiszpanie czy Szwedzi już dawno zapomnieli jak wygląda wiza np. do Stanów Zjednoczonych, a ciągle Polacy jeszcze muszą o to walczyć. Jeśli mówimy o Europie dla Ciebie, to mówimy o Europie gdzie np. program Erasmus zostanie rozbudowany tak, aby objął licealistów, tak aby objął jeszcze większą liczbę młodzieży, tak aby wymieniać swoje doświadczenia międzyszkolne między różnymi krajami. Zatem mówimy bardzo jednoznacznie. Europa musi zacząć zwracać większą uwagę na codzienne sprawy Polek i Polaków, Europejczyków i Europejek. Zdrowie, czyste powietrze, wspólne standardy jeśli chodzi o edukację. To są nasze postulaty - mówił Krzysztof Śmiszek, lider Wiosny Roberta Biedronia w okręgu dolnośląsko-opolskim.

Legnicę na liście Wiosny w wyborach do Parlamentu Europejskiego reprezentować będzie Katarzyna Odrowska, która znalazła się na ósmej pozycji ugrupowania w naszym okręgu.

- Od czterech lat działam w jednej ze spółek samorządowych, najdynamiczniej rozwijającej się w Polsce. Ale dużo wcześniej zaczynałam w organizacjach pozarządowych. To mi daje bardzo mocne podstawy proludzkie, prospołeczne, proekologiczne, proekonomiczne, a to wszytko znajduje się w transporcie zbiorowym, który powinien być zintegrowany. Widzimy za nami dworzec kolejowy, który jest perełką modernizmu, perełką Legnicy. Przepiękny, wyremontowany, ale jeśli już wejdziemy do środka na perony, to zaczynają się schody. I to dosłownie. Osoba na wózku nie może wjechać. Takie same problemy ma matka z dzieckiem. Jeśli mamy ciężkie bagaże, nie ma wind. To jest utrudnione. Chodzi o to, by to zintegrować. Żeby to nie było tak, że mamy wyremontowane tory, świetną infrastrukturę, dworce, które tak jak w Miłkowicach są zamknięte, chociaż mogłyby pełnić swoją podstawową funkcję, ale też te dodatkowe jak np. centra kultury. Te przestrzenie można ożywiać. Nie wiem czy zdają sobie państwo sprawę, ale 13 mln Polek i Polaków jest wykluczonych komunikacyjnie, to 1/3 populacji. To dzieli Polskę na Polskę A i Polskę B. Polskę A, która ma dostęp do kultury, do teatru, do kin, ale przede wszystkim do lepszej pracy, do lepszej edukacji, do szkół, do wyjazdów turystycznych, do poznawania świata. I Polskę B, która tej możliwości nie ma. My będziemy chcieli to zintegrować. Już tworząc projekty można zagwarantować, na poziomie projektów, by wpisywać w nie rozkłady jazdy. Jeśli mamy dobre pociągi, zmodernizowane linie, świetne dworce, to też powinno być wpisane minimum 8-10 połączeń dziennie albo i więcej - podkreślała Katarzyna Odrowska.

Politycy Wiosny Roberta Biedronia zapewniają, że po wejściu do Parlamentu Europejskiego nie zapomną o lokalnych społecznościach.

- W kodzie genetycznym, DNA Wiosny jest troska o małe i średnie miasta. To oznacza, że nasi europosłowie nie otworzą biur poselskich tylko we Wrocławiu, Brukseli czy Strasburgu. My chcemy, żeby nasze biura poselskie powstały w Legnicy, Jeleniej Górze, Oleśnicy, Wałbrzychu czy Kędzierzynie-Koźlu. Dlaczego? Dlatego, że w ten sposób możemy przybliżać Europę mieszkańcom i mieszkankom takich miast. Niech te biura staną się miejscami edukacji europejskiej, niech te biura żyją życiem lokalnych organizacji pozarządowych. My nie jesteśmy po to, żeby być oderwanymi od rzeczywistości politykami. My sami pochodzimy w większości albo z biznesu, albo z organizacji pozarządowych i wiemy jak bardzo potrzebna jest infrastruktura i dostęp do informacji europejskiej. Zatem chcemy być takimi ambasadorami i ambasadorkami ziemi dolnośląskiej i opolskiej w europarlamencie - kończył Krzysztof Śmiszek.
 

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.