Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Wiceprzewodniczący Bundestagu z wizytą w Legnicy

Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski gościł w poniedziałek w Ratuszu Thomasa Oppermanna, wiceprzewodniczącego niemieckiego Bundestagu oraz Hansa Jörga Neumanna, konsula generalnego Niemiec we Wrocławiu.

© Materiały prasowe / UM Legnica

Goście z Niemiec w towarzystwie prezydenta Tadeusza Krzakowskiego zwiedzili staromiejskie centrum. Podczas spotkania w Ratuszu rozmawiano m.in. o sytuacji gospodarczej Legnicy i rozwoju miasta oraz o problemach związanych z pandemią i podejmowanych działaniach zaradczych.

Spotkanie miało charakter kurtuazyjny. Gospodarz Legnicy wraz z gośćmi złożyli kwiaty pod wmurowaną w roku 2018 przy ul. Paderewskiego 11 tablicą, upamiętniającą Paula Löbe, niemieckiego antyfaszystę i wybitnego polityka.

Urodził się w Legnicy, właśnie w tym miejscu przy dawnej ulicy Kohlmarkt 5, 14 grudnia 1875 roku. Do dziś jest uznawany za jednego z najważniejszych niemieckich polityków. Jego imieniem nazwano znajdujący się w Berlinie naprzeciw Reichstagu Paul Löbe Haus, reprezentacyjny gmach, będący siedzibą komisji Bundestagu.

Przyszły przewodniczący niemieckiego parlamentu i honorowy przewodniczący pierwszego powojennego Bundestagu był dziennikarzem o poglądach socjalistycznych. W 1919 roku jako członek Niemieckiego Zgromadzenia Narodowego wyjechał do Weimaru, gdzie został mianowany wiceprezydentem, a w 1920 r. prezydentem Reichstagu. Sprawował ten urząd z krótką przerwą w latach 1924-1932.

W tym czasie często odwiedzał Dolny Śląski i rodzinne miasto, uczestniczył m.in. w otwarciu wielkiej wystawy ogrodniczej GUGALI w 1927 roku.

Podczas wojny pracował jako korektor w Berlinie. Był współpomysłodawcą planów zamachu na Hitlera. W 1944 roku aresztowany przez Gestapo, a później osadzony w obozie koncentracyjnym KZ Groß Rosen, został zwolniony z braku dowodów.

W 1949 roku jako Prezydent Senior otworzył pierwsze posiedzenie powojennego Bundestagu. Jego dalekowzrocznie wizjonerskie przemówieniu na otwarcie niemieckiego parlamentu poświęcone było idei zjednoczonej Europy.

Paul Löbe zmarł 3 sierpnia 1967 r. w Bonn. Jest jednym z niewielu legniczan, których znaczenie tak bardzo zapisało się w historii. Konrad Adenauer napisał o nim: "Paul Löbe jest jednym z najszczerszych i prawych osób, jakie spotkałem w swoim życiu".

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomościReklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.