Logo Legnica24h.pl
Reklama
Allatonce jaworska hurtownia wielobranżowa
Collegium Witelona

Weekend w Polsce: Od Legnicy do Trzebnicy

Tym razem na szlaku podróży z CANAL+ online i Planete+ w programie „Polska z góry 5”, zobaczymy alternatywną wersję Dolnego Śląska. Z dala od gór i granic, kurortów oraz zorganizowanej turystyki.

© Materia??y prasowe

Zwiedzając ten region obejrzymy siedziby Piastów Śląskich, ogromny klasztor Cystersów, niedoszły pałac Sienkiewicza oraz wyruszymy śladami Św. Jadwigi. Zapraszamy na wspólną weekendową wyprawę!

PIASTOWIE, MIEDŹ, BITWA I SIENKIEWICZ

Wędrówkę z programem „Polska z góry 5” zaczynamy od Legnicy i od razu kierujemy się w stronę monumentalnej budowli. Podczas tej podróży zobaczymy jeszcze niejeden zamek, ten jednak jest szczególnie spektakularny: największy, najstarszy, piastowski. Kamienna warownia powstała już w połowie XII wieku – tym samym jest to pierwszy murowany zamek na ziemiach polskich. Powstał na sztucznym wzgórzu, jako kontynuacja zabudowy obronnej sięgającej jeszcze czasów pogańskich. Był siedzibą książąt piastowskich, starostów habsburskich oraz pruskich i niemieckich urzędów. Dziś zamek mieści placówki oświatowe. Turyści mogą zwiedzać Wieżę Św. Piotra, z której podziwiać można panoramę miasta i okolic.

Następnie udamy się na legnicki rynek, gdzie czekają kolejne zabytki: Stary Ratusz, wyglądem przywodzący na myśl barokowy pałac, neorenesansowy Mały Ratusz – obecna siedziba władz miasta wzniesiona w latach 1902-1905, Katedra Św. Piotra i Pawła z XIV wieku oraz Mauzoleum Piastów Śląskich. Ciekawą atrakcją jest także Muzeum Miedzi, gromadzące zbiory związane z wydobyciem, przeróbką i zastosowaniem tego metalu. Na miejscu dowiemy się więcej również o polskim złotnictwie oraz historii samego miasta i regionu.

Teraz zrobimy szybki „skok w bok” z głównej trasy, udając się na południe. Wybierzemy się do Dunina nad rzeką Kaczawą, gdzie 200 lat temu, w starciu z połączonymi siłami Niemców i Rosjan, klęskę poniosły armie napoleońskie. Dalej odwiedzimy Warmątowice Sienkiewiczowskie i barokowy pałacyk na wodzie. Skąd Sienkiewicz na Śląsku? Właściciel majątku, baron Alfred von Olszewski – Niemiec z domieszką polskiej krwi, był zafascynowany literaturą noblisty. Za wszelką cenę chciał przekonać swe dzieci, by wróciły do polskich korzeni. W przeciwnym razie pałac odziedziczyć miał właśnie Sienkiewicz. Szczęśliwie dla von Olszewskich, pisarz szybko zrezygnował z niecodziennego spadku.

A z Warmątowic już blisko do miejsca Bitwy pod Legnicą. We wsi Legnickie Pole, w pobenedyktyńskim kościele Św. Trójcy, mieści się  niewielkie muzeum. Podobno świątynię wzniesiono dokładnie w miejscu odnalezienia okaleczonych zwłok księcia Henryka Pobożnego. Tuż obok nad okolicą góruje imponująca bazylika Św. Jadwigi Śląskiej, czyli jego matki.

OGROMNY KLASZTOR, PORT I WIEŻA WIĘZIENNA

Kolejnym punktem na naszej trasie jest Opactwo Cystersów w Lubiążu, drugi co do wielkości obiekt sakralny na świecie. Po licznych przebudowach i modernizacjach, które lubiąski klasztor przeszedł od czasów swego powstania, przywrócono go do użytku w roku 1710. Jednak krótko cieszył się pierwotną funkcją. Po zajęciu Śląska przez Prusy i kasacji zgromadzeń klasztornych, mieścił on kolejno szpital, koszary, składowiska i stadninę koni. W roku 1833 zamienił się nawet w przytułek dla chorych. W czasie II wojny światowej budynki pełniły między innymi rolę sanatorium Wehrmachtu czy fabryk amunicji, gdzie powstawały słynne rakiety V1 i V2.

W Malczycach zaglądamy na chwilę do portu rzecznego, obok którego znajduje się stocznia produkująca i remontująca barki oraz statki floty śródlądowej. Na miejscu zwiedzimy Cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy projektu Hansa Poelzinga, jednego z największych architektów niemieckich, pioniera modernizmu i autora futurystycznych budowli z terenów Śląska, Wielkopolski i wschodnich Niemiec.   

Jednym z najważniejszych miast regionu jest Środa Śląska. Na jej przykładzie, w początkach XIII wieku, Henryk Brodaty ustanowił tzw. "prawo średzkie", czyli wykaz regulacji dla powstających miast. W Środzie uwagę przykuwa niecodzienny układ rynku, a jednym z najstarszych zabytków jest Kościół Św. Andrzeja Apostoła, którego początki sięgają XII wieku. Na miejscu zwiedzić można również romański kościółek Narodzenia NMP oraz ratusz – siedzibę Muzeum Regionalnego z „wieżą więzienną", czyli zrekonstruowanymi celami z XIV wieku.

UZDROWISKO I ŚW. JADWIGA

Nasz kolejny przystanek to Oborniki Śląskie. W XIX wieku rozpoczęto w Obornikach budowę uzdrowiska. Klimat, źródła mineralnych szczaw i przede wszystkim bliskość Wrocławia, rozsławiły miasto w regionie. Wśród zabytków znajdują się: Królewski Urząd Pocztowy z 1895 roku, neoklasycystyczny dworzec kolejowy z detalami neoromańskimi oraz liczne wille.

Kres naszej wycieczki to stara, prasłowiańska Trzebnica. Tu warto odwiedzić Sanktuarium Św. Jadwigi – najstarszy tego rodzaju przybytek na Śląsku, a jednocześnie jedną z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich. W mieszczącym się w budynku Ratusza Muzeum Regionalnym wyeksponowano m. in. trzebnickie grafiki z XVIII i XIX wieku, pierwsze pieczęcie miasta Trzebnicy i biskupów wrocławskich oraz kopie średniowiecznych dokumentów. Fani aktywnego wypoczynku mogą wybrać się na przejażdżkę jednym ze szlaków rowerowych, m. in. edukacyjno-turystyczną Ścieżką Św. Jadwigi.

Poznaj najciekawsze miejsca z perspektywy lotu ptaka: zobacz serię dokumentalną „Polska z góry 5” w CANAL+ online. Premierowe odcinki nowego sezonu na antenie Planete+ w każdy poniedziałek o godz. 18:30.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.