Logo Legnica24h.pl
Reklama

W zakładzie KGHM w Polkowicach zamieszkały sokoły

Cztery pisklęta sokołów wędrownych zaobserwowano w Polkowicach; gniazdo znajduje się na terenie Zakładów Wzbogacania Rud KGHM. Łącznie w obiektach należących do spółki gniazdują dwie pary sokołów.

© Materiały prasowe / PAP / Marian Zubrzycki

Jak przekazano w komunikacie, cztery młode sokoły zostały już przebadane i zaobrączkowane. Zdaniem pracowników KGHM-u, ptakom przypadł do gustu wysoki, monolityczny budynek zakładu.

"Panująca wokół cisza, spokój, brak ludzi w oknach i na balkonach jak to ma miejsce w klasycznym wieżowcu oraz dostępność pokarmu zadecydowały o zadomowieniu się tutaj sokołów" - zauważył główny specjalista ds. gospodarki leśnej w Hucie Miedzi Głogów Dariusz Matijczak.

W przyszłym sezonie lęgowym ptaki będą mogły liczyć na udogodnienia, bo przedstawiciele spółki planują zamontować tam specjalną platformę. Pojawi się także kamera, która pozwoli podglądać sokoły przez internet. Wszystkie decyzje mają być konsultowane ze specjalistami.

Po raz pierwszy sokoły wędrowne pojawiły się na terenie KGHM-u w 2009 roku, w Hucie Miedzi Głogów. Ptaki są każdego roku obrączkowane. Stąd wiadomo, że wykluło się tam już 46 piskląt.

"Z pewnością część z wyklutych w Hucie Miedzi Głogów ptaków zasiliła już znacząco populację krajową tego skrajnie rzadkiego wspaniałego ptaka drapieżnego. Dzięki monitoringowi ptaków wiadomo, że sokół z Głogowa o imieniu Giga wybrała życie w stolicy - gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie" - przekazano w komunikacie.

Obecnie w Polsce żyje ok. stu par sokoła wędrownego. Te zamieszkujące głogowską hutę można obserwować na stronie peregrinus.pl.(PAP)

Michał Torz

mt/ mark/

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.