Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

W środę policyjna akcja niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Pod taką nazwą 2 października od godz. 6.00 do 22.00 prowadzone będą krajowe działania, w których wezmą również udział legniccy policjanci.

© Materiały prasowe

Pamiętać należy, że pod pojęciem niechronieni uczestnicy ruchu drogowego kryją się piesi, rowerzyści i motorowerzyści. Uczestnicząc w zdarzeniu drogowym pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Dlatego stanowią oni szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony i przy uderzeniu pojazdu z prędkością powyżej 60 km/h praktycznie nie mają szans na przeżycie. Wypadki z udziałem pieszych, rowerzystów i motorowerzystów poza obszarem zabudowanym należą do najcięższych.

Dlatego legniccy policjanci wezmą udział w krajowej akcji Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Funkcjonariusze w trakcie tych działań zwrócą szczególną uwagę m.in. na:

  • zachowanie kierujących wobec pieszych,
  • poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników,
  • przechodzenie pieszych w miejscach niedozwolonych i niebezpiecznych,
  • stosowanie się do sygnalizacji świetlnej czy też prawidłowe oświetlenie rowerzystów i właściwe przekraczanie przez nich jezdni.

To tylko niektóre sytuacje, które mają realny wpływ na bezpieczeństwo wśród osób poruszających się po drogach, chodnikach i drogach dla rowerów.

Policja apeluje do niechronionych uczestników ruchu drogowego o stosowanie elementów odblaskowych, a także podczas jazdy na rowerze o używanie kasków ochronnych i ochraniaczy.

Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych, rowerzystów, motorowerzystów zwiększa ich bezpieczeństwo. Poprawia ich widoczność, co pozwala na bezpieczne wykonywanie manewrów takich jak wyprzedzanie czy wymijanie przez inny pojazd.

Ponadto policjanci przypominają, że obowiązujące przepisy obligują każdego pieszego, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym do posiadania odblasku umieszczonego w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w kwocie do 100 zł.

Reklama

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

gandalf
gandalf6 października 2019 o 12:00
Moja propozycja jest taka ;ograniczenie prędkości w granicach miasta do 10km/g a przejścia dla pieszych wyłożyć czerwonym dywanem <>Albo zacząć w końcu edukować (w telewizji na którą płacę abonament ) społeczeństwo ;jak bezpiecznie korzystać z przejść dla pieszych .Bo z tego co widzę ……. ludziom się wydaje że są niezniszczalni i nie muszą dbać o swoje bezpieczeństwo ,od tego są kierujący pojazdami mechanicznymi <>Paranoja .
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.