Logo Legnica24h.pl
Reklama
Koparka Jawor - roboty budowlane

W poniedziałek w Legnicy ogólnopolska inauguracja punktów szczepień powszechnych

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski zapowiedział, że w poniedziałek w Legnicy na Dolnym Śląsku ruszy pierwszy punkt szczepień powszechnych. Będzie to pilotażowa ogólnopolska inauguracja działania takich punktów – dodał.

© Materiały prasowe / PAP

W środę podczas konferencji prasowej we Wrocławiu wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski poinformował, że pierwszy w Polsce punkt szczepień powszechnych zacznie działać od poniedziałku w Legnicy na Dolnym Śląsku. Zlokalizowany będzie w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Lotniczej.

"Cieszę się, że doceniono Legnicę. Działa tam bardzo ważny, duży na sto osób szpital tymczasowy, który rzeczywiście dzielnie walczy z pandemią. I ten ukłon w stronę Legnicy uważam za ważny" – powiedział wojewoda.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk we wtorek poinformował, że w czwartek zostanie przedstawiona informacja o liczbie i lokalizacji punktów szczepień powszechnych. Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej, będą one dostosowane do potencjału szczepień i potrzeb na danym terenie.

Wojewoda dolnośląski podkreślił, że w ramach uruchomiania działalności punktów szczepień powszechnych przewiduje się, że liczba szczepionek będzie dopasowana do populacji mieszkańców danego powiatu.

"Rząd chce, by rozdzielanie szczepionek było równomierne w stosunku do populacji w poszczególnych powiatach. Trudno znaleźć inne, w miarę sprawiedliwe rozdzielenie. Faktem jest, że to jest liczone dla obywateli powyżej 18 roku życia. I NFZ dokonał dosyć drobiazgowej analizy, patrząc na wydajność systemu, który w tej chwili na Dolnym Śląsku funkcjonuje i wyrównując szanse pomiędzy poszczególnymi powiatami" – powiedział Obremski.

Poinformował, że z analizy wynika, że obecnie wydajność wszystkich punktów szczepień na Dolnym Śląsku w sumie wynosi 165 tys. szczepień tygodniowo.

"Można powiedzieć, że to by oznaczało, że gdyby były szczepionki, to w 15 tygodni jesteśmy w stanie zaszczepić jedną dawką wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska. Ale to jest podawana i deklaratywna wydajność. Większość tych punktów może znacząco zwiększyć swoją wydajność. To by oznaczało według moich szacunków, że 500 do 600 tys. szczepień w tygodniu jest realne na poziomie Dolnego Śląska" – mówił wojewoda.

Podkreślił, że to jednak nie oznacza, że w każdym powiecie można będzie trzykrotnie czy nawet czterokrotnie zwiększyć wydajność i liczbę szczepień. "Patrząc na system, te pół miliona tygodniowo byłoby realne. Jeżeli chcielibyśmy jeszcze zwiększać, musielibyśmy dokonać dosyć istotnych zmian organizacyjnych albo posiłkować się współpracą z samorządami" – powiedział wojewoda.

Podkreślił, że samorządy są bardzo zaangażowane i chętne do współpracy, co świadczy o zrozumieniu dla wagi szczepień w walce z pandemią.

"Chciałbym podziękować wszystkim samorządowcom za pomoc w organizacji powszechnych punktów szczepień. Nasza współpraca umożliwi sprawną realizację Narodowego Programu Szczepień na Dolnym Śląsku" – podsumował Obremski. (PAP)

Roman Skiba

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.