Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Używaj rozumu i rozmawiaj

Z wykładem o związkach pomiędzy pomiędzy islamem, chrześcijaństwem a wolnością wystąpił w Zakonie Braci Mniejszych w Legnicy znany duszpasterz, ksiądz dr Ignacy Soler.

Ksiądz dr Ignacy Soler © JK

  Ksiądz dr Ignacy Soler, Hiszpan, matematyk, doktor nauk teologicznych, prałat prałatury personalnej Opus Dei oraz  bloger gościł w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych na zaproszenie Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90.

    Do Legnicy peregrynował wielokrotnie, gromadząc na swych wykładach dużą grupę słuchaczy. Także ten wykład spotkał się ze sporym zainteresowaniem, nie tylko środowiska Duszpasterstwa. Temat bowiem gorący i dostarczjący wielu różnorodnych emocji. Swoje rozważania ksiądz dr Soler rozpiął pomiędzy pojęciami wiary, wolności, godności i logosu. W ich właściwym wyjaśnieniu odwołał się do encyklik Jana Pawła II, słynnego wykładu ratyzbońskiego Benedykta XVI, nauk Papieża Franciszka, Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz konkretnych ludzkich doświadczeń Boga. Za Papieżem Janem Pawłem II przypomiał, że wolność jest "znakiem rozpoznawalnym" człowieka, atrybutem tkwiącym głęboko we wnętrzu każdej osoby, która powinna być zagwarantowana i uznana, zaś jej fundament - godność -  przymiotem człowieka wolnego i rozumnego. Wynika z niej zatem, że nikogo nie przymuszać do wyznawania wiary lub powodować cierpienia przez jej pogwałcenie. Odniósł się także do przemówienia Benedykta XVI na Uniwersytecie w Ratyzbonie, w której cytuje  zmodyfikowany wers Księgi Rodzaju: „Na początku było λόγoς”. Logos oznacza zarówno rozum, jak i słowo — rozum, który jest twórczy i zdolny do samo-komunikowania, właśnie jako rozum". Ten krótki wyimek przywołany w wykładzie ks. dr Ignacego Solera posłużył do określenia stanowiska chrześcijanina wobec wyznawców islamu. Można by go nazwać zaproszeniem do logosu czyli używania rozumu, "obrony  przez rozum" oraz rozmowy. Dialogowi albo "rozmowie z drugim" przypisał  rolę dochodzenia do prawdy.  Chrześcijanin poprzez rozmowę, tak jak położna powinien pomóc narodzić się prawdzie o Bogu. Stworzona przez Sokratesa metoda dialogiczna jest zarówno postacią otwarcia się na drugiego człowieka, jak drogą do poznania prawdy. Odrzucenie logosu, terroryzm, fanatyzm  wynikają z braku prawdy, z zafałszowania imienia Boga i prowadzą do znanych w historii okrucieństw. W rozaważaniach nie zabrakło także informacji o islamie, jako drugiej w świecie religii monotoistycznej mającej swoje objawienia, świętą księgę i wezwania określające postawy muzułmanina.  Rolą chrześcijanina wobec muzułmanów nie jest potępienie lecz życie w relacji z Chrystusem, modlitwa, osobiste nawrócenie, miłość i pomoc w uporaniu się z terroryzmem czyli z dotarciem do prawdziwego rozumienia imienia Boga.

Konstatacje księdza dr Solera wywołały długą dyskusję w której dominowało przekonanie  o idealizmie poglądów prelegenta. Wśród słuchaczy miały one jednak swe umocowanie w bieżących wydarzeniach politycznych i praktycznych, które silnie zdystansowały sferę rozważań filozoficznych i teologicznych oraz przypominały o zwykłej roztropności.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.