Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Twórcy kolejnego parabanku tymczasowo aresztowani

Prezes zarządu, prokurent samoistny i trzy osoby z kierownictwa Compass Money sp. z o.o. w Legnicy z zarzutami działalności w zorganizowanej grupie przestępczej.

© Policja

18 października Sąd Rejonowy w Legnicy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu wobec: prezesa zarządu Krzysztofa P., prokurenta samoistnego Kamila M. oraz trzech innych osób z kierownictwa Compass Money sp. z o.o. w Legnicy: Iwony D., Ireny W. i Magdaleny B., którym to osobom zarzucono działalność w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzącej oszukańczy proceder pośrednictwa przy zawieraniu przez osoby fizyczne z bankami umów kredytów i pożyczek.

Postępowanie karne w tej sprawie wszczęto na podstawie zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie. W trakcie śledztwa Prokuratury Okręgowej w Legnicy oraz Komendy Miejskiej Policji w Legnicy ustalono, że kierownictwo oraz pracownicy spółki prowadzili działalność polegającą na pośrednictwie kredytowym - udzielaniu pomocy osobom zadłużonym w uzyskaniu atrakcyjnych ofert kredytowych o niskim oprocentowaniu oraz kredytów skonsolidowanych. Przestępczy proceder polegał na jednoczesnym złożeniu wniosku i uzyskiwaniu na rzecz klientów kredytów w wielu bankach, na podstawie tego samego zaświadczenia o dochodach. W efekcie uzyskiwano kwoty, które znacznie przekraczały zdolność kredytową danej osoby lub jej potrzeby związane z konsolidacją kredytu. Część tej nadwyżki spółka pobierała w formie „prowizji”, w przypadku pozostałej sumy uzyskanych kredytów pracownicy nakłaniali osoby pokrzywdzone do złożenia depozytów lub też zakupu obligacji przedsiębiorstwa, wprowadzając jednocześnie te osoby w błąd co do tego, że kredyt będzie w całości obsługiwany przez Spółkę z oprocentowania depozytów lub zysków z obligacji, które miały sięgać rocznie nawet kilkunastu procent.

Jak ustalono, system opierał się o strukturę „piramidy finansowej”, środków kolejnych klientów używano do regulowania zobowiązań poprzednich. Na przełomie maja i czerwca 2017 roku spółka zaprzestała działalności.

W dniu 17 października 2017 roku dokonano zatrzymania, a następnie doprowadzono do prokuratury prezesa zarządu Compass Money Krzysztofa P., prokurenta samoistnego tej spółki Kamila M. oraz trzy pracownice z kierownictwa tej spółki: Iwonę D, Irenę W. i Magdalenę B. którym przedstawiono zarzuty popełnienia kilkunastu przestępstw, a w tym: działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, tj. czynów z art. 258 § 1 k.k., art. 286 § 1 k.k .w zw. z art. 294 § 1 k.k. i innych oraz prowadzenia działalności polegającej na gromadzeniu bez zezwolenia środków pieniężnych innych osób fizycznych, tj. przestępstwa z art. 171 ust.1 i 3 Ustawy z dnia 29 sierpnia 2017 roku Prawo bankowe .

Po przesłuchaniu w charakterze podejrzanych w dniu 17 października 2017 roku skierowano wnioski do Sądu Rejonowego w Legnicy o tymczasowe aresztowanie wszystkich wyżej wymienionych pięciorga podejrzanych. W dniu 18 października 2017 roku Sąd Rejonowy w Legnicy zastosował tymczasowe aresztowanie wobec wszystkich tych osób.

Jak ustalono, suma strat spowodowanych przez kierownictwo i pracowników Compass Money sp. z o.o. na dzień dzisiejszy wynosi ponad 5 mln 200 tys. PLN. W sprawie występuje obecnie 41 osób pokrzywdzonych. Sprawa jest rozwojowa i zarówno liczba osób pokrzywdzonych, jak i kwota strat może ulec zmianie.

Reklama

Komentarze (2)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

elisabeth
elisabeth22 października 2017 o 12:34
wziełam od nich 5000zł bez szczególnych zaswiadczen (ściągnieto mnie z ulicy ,przechodząc tamtędy) a okazało sie ,że musze splacić 20000zł czy to jest normalne?
Lubię to! 0
nicki
nicki19 października 2017 o 12:43
Wreszcie panstwo wzieło sie za lichwiarzy i oszustów.Prokuratura powinna prześwietlić tez ich życie prywatne.Sodomia,cała legnica ich zna i wie kim są.
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama

Warning: array_count_values() expects parameter 1 to be array, null given in /home/tbla2/domains/legnica24h.pl/public_html/inc/sidebars.php(6) : eval()'d code on line 12

Warning: arsort() expects parameter 1 to be array, null given in /home/tbla2/domains/legnica24h.pl/public_html/inc/sidebars.php(6) : eval()'d code on line 13

Warning: array_keys() expects parameter 1 to be array, null given in /home/tbla2/domains/legnica24h.pl/public_html/inc/sidebars.php(6) : eval()'d code on line 14

Warning: array_values() expects parameter 1 to be array, null given in /home/tbla2/domains/legnica24h.pl/public_html/inc/sidebars.php(6) : eval()'d code on line 15
Popularne tagi
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.