Logo Legnica24h.pl
Reklama
Koparka Jawor - roboty budowlane

Terytorialsi wsparli Zwierzęcy Folwark pod Legnicą

16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej pomogła Fundacji Centaurus zarządzającej Zwierzęcym Folwarkiem pod Legnicą, gdzie gromadzi kilkaset koni i setki innych zwierząt.

© Materiały prasowe / 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej

Zwierzęcy Folwark pod Legnicą należy do Fundacji Centaurus, która od 15 lat działa na rzecz ochrony zwierząt. Tam zgromadzili kilkaset koni i setki innych zwierząt, jak psy, koty, świnie, osły, owce, kury, lamy oraz inne. Ze względu na pandemię, 90% Darczyńców fundacji wycofało się i cofnęło deklarację wsparcia - firmy same się zamykają, starsi ludzie boją się wychodzić z domu a sezonowi pracownicy w większości wyjechali w swoje rodzinne strony.

Ze względu na fakt, iż tych zwierząt w sumie pod ich skrzydłami są tysiące - i są to zwierzęta z jakiegoś względu odrzucone już raz przez ludzi, czyli schorowane albo starsze - nie ma możliwości, aby ktokolwiek się nimi zajął, szczególnie ponad 500 końmi.

Ze względu na trudną sytuację organizacyjną zaistniałą w związku z pandemią a jednocześnie rozpoczęty już sezon pastwiskowy, Fundacja Centaurus zwróciła się z wnioskiem do Dowódcy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej o udzielenie wsparcia. 15 maja żołnierze 16 DBOT zostali skierowani do Fundacji Centaurus, celem udzielenia wsparcia. Niesiona pomoc to przede wszystkim przenoszenie (demontaż i ponowne rozstawianie) namiotów, które w upalne bądź deszczowe dni mają stanowić schronienie dla zwierząt, budują ogrodzenia, przeprowadzają zwierzęta na nowe kwatery oraz wykonują szereg innych prac związanych z przygotowaniem pastwisk na sezon 2020 znajdujących się na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.

Ponadto w ramach pomocy dla bezbronnych zwierząt żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przy użyciu samochodów ciężarowych będących na wyposażeniu jednostki wspierają Centaurus w przewozie darów.

Nieodpłatnie przetransportowaliśmy żywność, słomę i siano otrzymane od ludzi dobrej woli do obiektów Centaurusa – mówi kpt. Renata Mycio oficer prasowy 16 DBOT.

Centaurus sam do tej pory wspierał przez wiele lat inne organizacje, utrzymywał ich zwierzęta, pomagał finansowo. Całkiem niedawno, bo na jesieni, przyjęli około 50 koni z Fundacji nasza Szkapa, która upadła. Wcześniej utrzymywali około 20 koni Fundacji Pegasus, na stałe stacjonują tam konie Pogotowia dla Zwierząt. Teraz jednak - Ci najwięksi nie dają rady, a do zebrania są ogromne kwoty.

W całym kraju w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowani są  żołnierze WOT. W  czasie pandemii Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

Jeśli ktokolwiek z Was ma do oddania słomę, siano, owies, jęczmień, marchew, jabłka, karmę dla psów i kotów - można dzwonić do Fundacji Centaurus (tel. 535 162 322) bądź na numer punktu informacyjnego 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (tel. 261 654 911) i umówić się na nieodpłatne przekazanie niezbędnych dla Fundacji rzeczy z terenu całej Polski do azylu Centaurusa.

Fundację również można wspierać na www.1000koni.pl.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomościReklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.