Logo Legnica24h.pl
Reklama
Eko Gwiazda

Strażnicy miejscy kontrolują czym legniczanie palą w piecach

Sezon grzewczy rozpoczęty. Właściciele dymiących kominów mogą spodziewać się wizyty strażników miejskich, którzy zapytają czym pali się w piecu. Gdy stwierdzą, że są to materiały toksyczne, kary mogą być bardzo wysokie.

© Materiały prasowe / UM Legnica

Ale to nie o kary tylko chodzi. Przede wszystkim o nasze zdrowie i jakość życia.

Spalanie śmieci powoduje, że do środowiska dostają się toksyczne i rakotwórcze substancje – mówi Jacek Śmigielski ze straży miejskiej. – Nie wspominając już o tym, że otwarcie okien, czy wyjście na spacer jest bardzo uciążliwe.

Niestety, jak pokazują statystyki z lat poprzednich, każdego roku strażnicy wykrywają wiele przypadków spalania materiałów nielegalnych i niebezpieczne dla zdrowia. Były to np. plastikowe opakowania, styropian czy pocięte opony. Taki sposób pozbywania się śmieci jest nielegalny i stanowi naruszenie przepisów ustawy o odpadach, która mówi, że termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w specjalistycznych spalarniach.

Oprócz spalania takich niebezpiecznych odpadów od 1 lipca ubiegłego roku, zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej, obowiązuje zakaz stosowania następujących paliw: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów węglowych i flotokoncentratów węglowych, węgla kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm, a także biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Naruszenie tych zasad stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny do 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu.

Aby skutecznie egzekwować przepisy, funkcjonariusze straży miejskiej, na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska, zostali imiennie upoważnieni przez prezydenta do kontroli nieruchomości prywatnych.

Na podstawie tego upoważnienia funkcjonariusz ma prawo do wstępu na teren nieruchomości w celu wykonania kontroli. Uniemożliwienie takiej kontroli, polegające miedzy innymi na nie wpuszczeniu strażników, stanowi przestępstwo i na mocy art. 225 kk. zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Interwencje na temat spalania odpadów można zgłaszać pod numerem alarmowym Straży Miejskiej 986 lub 76 7233185.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.