Logo Legnica24h.pl
Reklama
hurtownia zabawek oraz artykułów szkolnych i biurowych
Collegium Witelona

Stan wojenny w Zagłębiu Miedziowym w świetle zachowanych dokumentów

Przed północą 12 grudnia 1980 r. służby milicyjne i wojskowe zaaresztowały oraz umieściły w ośrodkach internowania ok. 5 tys. działaczy opozycji i Solidarności.

© Joanna Kielar

"W stanie wojennym dokonano bowiem zbrodni, nie tylko poszczególnych osób ale również na duchu narodu. I aby ten duch narodu mógł się w pełni odrodzić potrzebna jest nam prawda o naszych dziejach i stanie wojennym..." mówił Pan Andrzej Potycz, otwierając grudniowe spotkanie w DLP'90 w kościele Matki Bożej Królowej Polski, w Legnicy.

Duszpasterstwo Ludzi pracy '90  gościło Adama Orzecha, głogowskiego historyka i przewodniczącego Głogowskiej Rodziny Katyńskiej, autora książki  „Czuć się naprawdę wolnym… Stanisław M. Orzech 1942 – 1990”.  Adam Orzech w swojej bogatej prezentacji dokumentów z czasów stanu wojennego,  połączonej z wykładem pn. „Stan wojenny w Zagłębiu Miedziowym w świetle zachowanych dokumentów” przedstawił dzieje tworzenia się opozycji, kształtowania się jej struktur, tła akcji protestacyjnych na terenie Głogowa i Zagłębia, działań SB oraz ludzi będących funkcjonariuszami komunistycznej władzy PRL, m.in. Stanisława Cieślika ("klika Cieślika"). Natomiast wspomnieniami o legendzie głogowskiej opozycji, ojcu prelegenta S.M. Orzechu, podzieli się przyjaciele nieżyjącego opozycjonisty (zm. w 1990 r.): Stanisław Obertaniec (dyrektor, w-ce dyrektor rozgłośni Radio Plus) i  Dorota Czudowska (senator).

 

Wykładu można posłuchać na stronie Radia Plus w Legnicy

https://legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-diecezja/41668-o-stanie-wojennym-w-dlp-90

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Popularne tagi
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.