Logo Legnica24h.pl
Reklama

Sesja Rady Miejskiej. Zobacz, co nam uchwalili radni

Wczoraj, podczas IV sesji Rady Miejskiej Legnicy koalicja PO oraz PiS głosami 13 radnych zagłosowała za projektem znacznie rozszerzającym grupy społeczne, którym przysługiwać mają nowe darmowe przejazdy komunikacją miejską.

© Materiały prasowe

Nie wzięły pod uwagę racjonalnych argumentów klubu radnych Komitetu Wyborczego Wyborców Tadeusza Krzakowskiego, który oddał 9 głosów przeciwnych. Klub miał w tej sprawie opinię negatywną, gdyż szerokie rozdawnictwo darmowych przejazdów nieuchronnie spowoduje poważne problemy finansowe w samym MPK i pociągnie za sobą konieczność dodatkowego dotowania przejazdów bezpłatnych kwotą niemal 2,5 mln zł już w tym roku. W kolejnych pięciu latach skumulowana dopłata gminy z tytułu wprowadzenia bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży oraz opiekunów wycieczek wyniesie ok. 12,5 mln zł.

Za takie środki miasto mogłoby kupić w obecnej kadencji np.: 7 autobusów hybrydowych albo wybudować 1600 nowych miejsc parkingowych. Przeciwnikiem tego zamiaru jest też załoga MPK i związki zawodowe. Prezydent nawoływał do odpowiedzialności za miasto, gdyż rozdawnictwo wyklucza jego rozwój. Jego koszty poniosą wszyscy inni mieszkańcy. – Takie populistyczne praktyki psują samorząd, a środki publiczne muszą być wydawane racjonalnie – przekonywał Tadeusz Krzakowski. Apelował do radnych o rozsądek.

W Legnicy do tej pory z darmowych przejazdów mogło korzystać aż 10 grup społecznych. Po zmianie za darmo jeździć mają dodatkowo m.in. dzieci do 7 lat, a ponadto uczniowie legnickich szkół podstawowych, gimnazjalnych, liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych, szkół specjalnych przysposabiających do pracy oraz inni uczniowie do 21 roku życia. Uczniowie z innych gmin i miast uczący się w Legnicy również mają otrzymać darmowy bonus.

Na zgłoszony dopiero dzisiaj wniosek radnych PiS, który włączono do uchwały bez jakichkolwiek szacunków finansowych, a będą to bardzo poważne kwoty z budżetu, bezpłatne przejazdy mają dotyczyć też osób po 65 roku życia oraz podróżujących prywatnymi samochodami, gdy wcześniejsze komunikaty antysmogowe zapowiedzą drugi lub trzeci stopień alertu smogowego.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.