Logo Legnica24h.pl
Reklama

Różana Niedziela z Panem Tilly, gąsienicami, KOD i puszką na datki

Dolnośląski KOD zmobilizował swe siły i urządził nam legnicką "Różaną Niedzielę" z nadreńskimi gąsienicami. Czy gąsienica autorstwa Pana Tilly zastąpi twarz Mateusza Kijowskiego - dotychczasową ikonę organizacji?

z demonstracji KOD © Joanna Kielar

           Ale ab ovo. Nadrenia Północna Westfalia jest centrum niemieckiego karnawału, którego początek sięga XIII w. Zgodnie z tradycją, powszechny karnawał rozpoczyna Święto Trzech Króli, wieńczy zaś  Rosenmontag czyli Różany Poniedziałek z wielką paradą przebierańców odbywającą się w Dusseldorfie.

         W  dniu Rosenmontag punktualnie o 11.15 rozpoczynają się wielkie parady mieszkańców miasta, podczas których przy muzyce i słodyczach rozrzucanych wielotysięcznemu tłumowi gapiów, prezentowane są kukły znanych postaci oraz wozy pełne przebierańców zrzeszonych w towarzystwach karnawałowych. Oczywiście większość przedstawień nawiązuje do bieżącej sytuacji politycznej i społecznej. To także czas o którym organizatorzy mówią, że: "wszelkie zasady odchodzą w zapomnienie, gdy "d'r Zog kütt" - pojawia się parada".

          W roku 2016 odeszły nawet tak dalece, że paradę przerwano... czy z powodów złej pogody (silny wiatr) jak podano w oficjalnym komunikacie, czy może kontrowersyjnych przedstawień znanych postaci artysty z Dusseldorfu Jacques'a Tilly? Dziś trudno orzec, bowiem nasi sąsiedzi wypracowali rodzaj satyry politycznej będący niekoniecznie przez nas rozumiany i akceptowany. Zatem i inaczej komentowany.  

         Tworzone przez Pana Tilly prace to zazwyczaj gargantuiczne postaci  świata współczesnej polityki, historii i  kościoła,  których forma nawiązuje, jak to w karnawale niemieckim bywa, do kiczowatych krasnali z ogródków.  Są także niepowtarzalnym przykładem, jak to forma bywa dowodem na treść. Treścią w przypadku karnawałowych figur artysty Tilly jest  rodzaj "artystycznej treści pokarmowej"  mieszczącej się zazwyczaj pomiędzy początkiem a końcem układu pokarmowego. Każdy kto będzie miał ochotę może szybko wyszukać w sieci twory karnawałowej wyobraźni artysty. Przekona się wówczas o czym mowa.

         Wygrane wybory Prawa i Sprawiedliwości były w swoim czasie, w prasie niemieckiej jednym z ważniejszych tematów. Pisano wówczas, że jest to "polityczne trzęsienie ziemi", które pozwoli Jarosławowi Kaczyńskiemu wzorem Węgier na nacjonalistyczną przebudową państwa, oczywiście przy udziale  radykalnej części kościoła katolickiego. Wyemitowany chwilę później  reportaż telewizji BBC  "Is Poland being Putinised" (Czy Polska się putinizuje?) podtrzymywał  mroczną wizję upadku demokracji. Również zachowanie części polskiej opozycji i środowisk liberalno-lewicowych komentowane jako "donosy" do Parlamentu Europejskiego, internetowe fake-news'y zapewne miały swój udział w pojawieniu się w obchodach karnawałowych 2016 figury Jarosława Kaczyńskiego. Przedstawiono go w mundurze generalskim, przydeptującego głowę klęczącej kobiety z napisem ,,Polska" oraz stojącym obok odbiornikiem radiowym z napisem "Radio Maryja".

        O ile ludyczna nadreńsko-westfalska atmosfera karnawału pozwala na przekroczenie przyjętych zasad,  o tyle przejazd szkaradnej figury jakby wyjętej z  przygranicznych farm krasnali, nie budzi wątpliwości, co do swej intencji politycznej.  Był raczej rodzajem kolejnego przedwyborczego drażnienia w wykonaniu dolnośląskiego KOD-u, który ma nas podtrzymywać w mniemaniu, że obecna Polska to nadal nienormalność, a także niepowtarzalną okazją do lansu dla "zakodowanych" Pań i Panów stojących przed gąsienicową platformą  z .... puszką na datki.

 

 

Zobacz także

Reklama

Komentarze (3)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

gdzie tu rozsądek
gdzie tu rozsądek12 lutego o 12:22
Nie szkoda pieniędzy na takie głupoty?
Lubię to! 1
taka prawda
taka prawda12 lutego o 02:07
Ale tłumy przyszły podziwiać :D
Lubię to! 3
Polak
Polak12 lutego o 01:55
ŻENADA! KODeraści to nieudacznicy.
Lubię to! 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Czy Miedź Legnica wywalczy awans do Ekstraklasy?
Tak (87%)
Nie (13%)
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.