Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Rowery miejskie są kradzione i dewastowane. Tak nie może być

17 października wchodzi w życie nowy regulamin korzystania z Legnickiego Roweru Miejskiego z rozszerzonym katalogiem kar, m.in. za niszczenie, niewłaściwe wykorzystanie czy kradzież.

© Materiały prasowe / UM Legnica

Legnicki Rower Miejski obecny jest w naszym mieście od czterech lat. Legniczanie polubili ten ekologiczny i zdrowy sposób podróżowania. W tym sezonie mieliśmy do dyspozycji 134 rowery, w tym dwa towarowe (cargo) na 15 stacjach. Od początku tego sezonu system zanotował 82 tys. wypożyczeń. Niestety jest też druga, ciemna strona. Jednoślady są kradzione i niszczone. Tak dzieje się we wszystkich miastach. Ale czy tak musi być?

Tylko w tym sezonie w Legnicy zaginęło ponad trzydzieści rowerów. Operator systemu wprowadził na ich miejsce nowe. Często w rowerach wyginane są koła, zerwane lampki. Niszczone i kradzione są rowery towarowe. Jednoślady porzucane są w krzakach, na ulicach, w bramach czy podwórkach. To tylko kilka przykładów. Skala tego zjawiska jest poważna.

– Operator naszego systemu, firma Nextbike Polska, jest przekonany, że zwiększenie kar pomoże głównie w walce z niszczeniem, niewłaściwym użytkowaniem i kradzieżami – mówi Jarosław Patron, legnicki oficer rowerowy. – Osoby, które tak postępują, muszą wiedzieć, że nie będą bezkarne.

Nowy regulamin jest dosyć restrykcyjny, bo dochodzący nawet do siedmiu tysięcy zł kary. Oto szczegóły:

 • Opłata za przekroczenie 12 godzin wypożyczenia - 200 zł
 • Zwrot roweru w innym miejscu, niż jedna ze stacji, w strefie użytkowania – 180 zł
 • Zwrot roweru poza strefą użytkowania - 500 zł
 • Pozostawienie roweru na stacji bez zabezpieczenia - 100 zł
 • Jazda na rowerze przez większą liczbę osób, niż jest to dopuszczalne (w zależności od typu roweru) - 100 zł
 • Nieautoryzowany przejazd - 100 zł
 • Usunięcie zastosowanych zabezpieczeń - 200 zł
 • Wykorzystanie roweru w celach komercyjnych - 200 zł
 • Kradzież, utrata lub zniszczenie roweru standardowego - 2000 zł
 • Kradzież, utrata lub zniszczenie roweru dziecięcego - 1900 zł
 • Kradzież, utrata lub całkowite zniszczenie roweru typu tandem - 7000 zł
 • Rowery dziecięce można zwracać wyłącznie na stacji pl. Wilsona (przy parku). Zwrot roweru na innej stacji będzie nieskuteczny, a opłaty będą dalej naliczane (do 240 zł).
Reklama

Komentarze (2)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

JoAn
JoAn22 października 2019 o 10:52
Co to znaczy pozostawienie roweru bez zabezpieczenia?? Przecież większość "złodziejek"jest popsuta, a wieczorami brakuje miejsc na stacjach?
Lubię to! 0
gandalf
gandalf11 października 2019 o 12:55
Nie kumam .Co trzeba zrobić żeby wypożyczyć rower ? Przecież tylko za pomocą aplikacji w telefonie można "oderwać" rower od statywu i za pomocą tegoż telefonu uiścić stosowną opłatę .Więc chyba nie jest trudno namierzyć wandala który rower wypożyczył a potem rzucił w krzaki .Czyż nie ?
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.