Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Ratusz odsłonił swe tajemnice

Niemal pięciuset legniczan skorzystało w sobotę, 9 września, z zaproszenia prezydenta Legnicy do odbycia magicznej podróży w czasie. Zwiedzano trudno dostępne pomieszczenia i zakamarki oraz odnowione, reprezentacyjne sale 112-letniego Ratusza.

Fot. UM Legnica © UM Legnica

- Otwieramy drzwi dla wszystkich, którzy chcą poznać historię i tajemnice tej wspaniałej budowli. Dziś nie przychodzą Państwo załatwiać administracyjnych spraw. To dzień szczególny. Jesteście u siebie, bo Ratusz to nasze wspólne dziedzictwo. Dlatego go odnawiamy, przywracamy jego wiekowy magiczny urok i nadal będziemy to czynić - mówił Tadeusz Krzakowski.

W samo południe do historycznych wnętrz zwiedzających zaprosił hejnał z wieży i wytworny Menuet z Różami w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego „Damy i Kawalerowie Akademii Rycerskiej". Z ratuszowych krużganków zabrzmiały trąbki instrumentalistów ze szkoły muzycznej, wykonujących utwory znanych klasyków. 

Grupy z przewodnikami wędrowały po niezwykłych wnętrzach sześć godzin. Goście dowiedzieli się, dlaczego fasadę legnickiego Nowego Ratusza strzegą smoki i kobieta sfinks? Dlaczego sfinks trzyma różany wieniec? Co przechowywano w ratuszowych sejfach? Dlaczego pogłębiono fundamenty budowli do 7 metrów pod poziomem ziemi? 

Najwięcej emocji towarzyszyło zwiedzaniu Sali pod Różami. To dzisiejsza sala obrad Kolegium Prezydenta, gdzie odbywają się też konferencje, z przylegającą doń dawną biblioteką. Zwieńczone różanym kręgiem pomieszczenia dopiero niedawno zostały pieczołowicie odrestaurowane. 

Kilkanaście grup ratuszowych gości, w tym grupa osób niesłyszących, poznało wiele tajemnic i zapomnianych historii Legnicy początków XX wieku, którego jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów był Nowy Ratusz. 

- Ogromnie się cieszę z tak wielkiej frekwencji i zainteresowania Państwa najważniejszym publicznym gmachem w mieście – mówił prezydent Krzakowski, który jako jego gospodarz, spotykał się przez całe popołudnie ze wszystkimi grupami zwiedzających.

– Dzisiaj wiem, że musimy zorganizować kolejne ratuszowe dni otwarte dla mieszkańców i turystów – powiedział.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.